ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի (ԳԱԱ) օրգանական եւ դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոնի մասնատումն ու տարածքների օտարումը շարունակվում է:
ՀՀ կառավարության 2017 թվականի դեկտեմբերի 28-ի որոշումներից մեկի համաձայն, կենտրոնից հետ է վերցվել անհատույց օգտագործման իրավունքով ամրացված շուրջ 1 000 քառ. մետր մակերեսով շենք-շինությունները (ազոտի թթվածնի արտադրամաս, ավտոտնակ, օժանդակ շինություն, ծածկեր, պարիսպներ), ինչպես նաեւ դրանց զբաղեցրած օգտագործման ու սպասարկման համար անհրաժեշտ ավելի քան կես հեկտար մակերեսով հողամասը:
Որոշվել է նշված գույքն ուղղակի վաճառքի ձեւով օտարել «Երեւանի պետական համալսարանի շրջանավարտների միավորում» հասարակական կազմակերպությանը՝ երիտասարդ մասնագետների համար բազմաբնակարան-բազմաֆունկցիոնալ շենք կառուցելու նպատակով:
Ուղղակի վաճառքի ձեւով օտարման ենթակա ամբողջ գույքի վաճառքի ընդհանուր գինը 50 միլիոն դրամ է:
Նշենք, որ Երեւանի պետական համալսարանի շրջանավարտների միավորումը մի քան տարի է՝ իրականացնում է «Մատչելի բնակարան երիտասարդ մասնագետներին» բնակարանային ապահովության սոցիալական ծրագիրը: Միավորման հոգաբարձուների խորհրդի նախագահը Սերժ Սարգսյանն է:
ԳԱԱ օրգանական եւ դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոնի եւս մեկ մասնաշենք օտարվել էր 2015 թվականին: Այն ժամանակ մոտ 1 600 քառ. մետր մակերեսով շինությունը՝ հարակից հողամասի հետ միասին, կենտրոնից վերցվել եւ տրամադրվել էր «Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի դեպարտամենտ» պետական կառավարչական հիմնարկին:
Օրգանական եւ դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոնը գտնվում է Երեւանի Ազատության պողոտայում:
Նյութը հրապարակվել է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի հունվարի 30-ի համարում: