Ռուսաստանի դեմ ԱՄՆ պատժամիջոցները Հայաստանի վրա ազդեցություն չեն ունենա. մենք զենք կգնենք
Օրեր առաջ տեղեկացրել էինք, որ հունվարի 29-ից ԱՄՆ-ն նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարող է նոր պատժամիջոցներ կիրառել աշխարհի յուրաքանչյուր պետության ֆիզիկական անձանց, կազմակերպությունների կամ ընկերությունների դեմ, որոնք «էական» ծավալի ռազմական գործարքներ կկնքեն Ռուսաստանի ռազմա-արդյունաբերական համալիրի ձեռնարկությունների հետ։
Թրամփն անցյալ տարվա օգոստոսի 2-ին ստորագրել է «Պատժամիջոցների միջոցով Ամերիկայի հակառակորդներին հակազդելու մասին» օրենք: Օգոստոսին ԱՄՆ Պետքարտուղարության կազմած սանկցիաների ցուցակում հայտնվել են նաեւ ռուսական պաշտպանական 39 ձեռնարկություն եւ հետախուզական կառույց, որոնց մեջ է նաեւ սպառազինությունների ներկրման եւ արտահանման պետական մոնոպոլիստ «Ռոսօբորոնէքսպորտ» ընկերությունը: Սա Ռուսաստանից Հայաստանին զենք մատակարարող միակ ընկերությունն է:
«Հայկական ժամանակ»-ի հարցին՝ հնարավո՞ր է, որ ԱՄՆ-ի՝ «Ռոսօբորոնէքսպորտ»-ի հանդեպ կիրառվող սանկցիայիհետևանքով Հայաստանն այլևս չկարողանա զինամթերք գնել այս ընկերությունից, եւ այդ դեպքում մենք այլընտրանք կունենա՞նք, քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը պատասխանեց, որ Հայաստանի համար խնդիր չի առաջանա:
«Հենց «Ռոսօբորոնէքսպորտ»-ից էլ ձեռք ենք բերելու: Դա պատժամիջոց է Ռուսաստանի դեմ, որն Ամերիկան իր մասով է կիրառելու: Հնարավոր է՝ իր դաշնակիցները նույնպես միանան, աջակցեն: Հայաստանը նման պարտավորություն չունի Միացյալ Նահանգների առջև, դրա համար էլ մենք շարունակելու ենք համագործակցությունը «Ռոսօբորնէքսպորտ»-ի հետ: Այդ պատժամիջոցները մեզ վրա ազդեցություն չեն ունենա ճիշտ այնպես, ինչպես ժամանակին Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեմ սանկցիաների կիրառման ժամանակ չունեցան: Հայաստանն այդ դեպքում էլ կապը պահում էր Իրանի հետ: Սակայն ամեն դեպքում, զենքի շուկան շատ մեծ է՝ այլընտրանքի մասով: Այստեղ զուտ ձեռնտու լինելու հարցն է: Ուղղակի Ռուսաստանը մեզ ներքին գներով է վաճառում»,- ասաց քաղաքագետը:
Նախօրեին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի անդամները ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, բարեկամական խմբի ղեկավար Արփինե Հովհաննիսյանի գլխավորությամբ հանդիպել են ՀՀ-ում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսի հետ: Ինչպես տեղեկացրեց ՀՀԿ-ականներից մեկը՝ հանդիպումը եղել է փակ, Ռիչարդ Միլսը բարեկամական խմբի անդամներին միայն ներկայացրել է ԱՄՆ ազգային անվտանգության նոր ռազմավարությունը, սակայն պատժամիջոցների մասին չի խոսել: