Փետրվարի 5-ին ԵԼՔ դաշինքը անցկացնելու է իր երկրորդ երթը՝ ընդդեմ թանկացումների: Հանրահավաքը մեկնարկելու է ժամը 18։00-ին՝ «Մոսկվա» կինոթատրոնի (Շառլ Ազնավուրի) հրապարակից, որից հետո նախատեսվում է երթ՝ Շառլ Ազնավուր հրապարակ-Աբովյան փողոց-Հանրապետության հրապարակ-Ամիրյան փողոց-Մաշտոցի փողոց-Սայաթ Նովա փողոց-Աբովյան փողոց-Շառլ Ազնավուր հրապարակ երթուղիով:
Կայանալիք երթի, իրազեկման ակցիաների ու հետագա քայլերի հետ կապված մեր հարցերին պատասխանեց ԵԼՔ դաշինքի անդամ, Քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցության վարչության փոխնախագահ Սուրեն Պապիկյանը.
- Պարոն Պապիկյան, ըստ Ձեզ՝ հունվարի 19-ին կայացած երթը որքանո՞վ էր ստացված, եւ այս անգամ ինչպե՞ս եք պատրաստվում փետրվարի 5-ին նախատեսված երթին:
- Անցած անգամվա երթի որակումը կարող է հասարակությունը տալ, որովհետեւ դա արվել է նրա համար, որ հասարակությունն արձագանքի երկրում ստեղծված իրավիճակին: ԵԼՔ-ը խորհրդարանական ընդդիմություն է, երկրում ստեղծվել է մի իրավիճակից, որ հունվարի մեկից եւ նախորդող ամիսներից բարձրացել են առաջին անհրաժեշտության ապրանքների գները, ու մեր չարձագանքելը նորմալ չէր լինի: ԵԼՔ-ը կատարել է իր քայլը՝ սպասելով հասարակության արձագանքին: Որպես առաջին վաստակ՝ համարում ենք նորմալ, որովհետեւ հասարակության արձագանքը բավականին դրական էր: Այս անգամ էլ պատրաստվում ենք նույն կերպ. իրազեկում ենք, խոսում ենք մարդկանց հետ, բարձրաձայնում ենք, թե ինչ խնդիրներ կան՝ ակցիզային հարկի, հարկային բեռի, կուտակային կենսաթոշակի, բոլոր-բոլորի մասին: Ինչքան շատ մարդ ներգրավվի մեր ցույցերին, երթերին, այնքան հեշտ կհասնենք մեր նպատակին՝ կչեղարկենք հարկային օրենսգրքի փոփոխությունները: Հիմա պատրաստվում ենք առաջիկայում նախագիծ ներկայացնել Ազգային ժողով՝ արտահերթ նիստ հրավիրելու օրակարգով:
- Իսկ մարզերում իրազեկում անու՞մ եք, թե՞ միայն Երեւանում:
- Մարզեր դեռ չենք հասել, որովհետեւ նախնական ազդակ Երեւանն է տալիս, դրա համար սկսել ենք այստեղից: Հիմա ամսի 5-ի երթը ցույց կտա՝ որքանով է նպատակահարմար, որ մեր ռեսուրսը տրամադրենք նաեւ մարզերին: Իհարկե, մարզերում գտնվող մեր տարածքային կազմակերպությունները իրազեկման փոքրիկ ակցիաներ անում են, պաստառներ են փակցվում եւ այլն: Բայց առաջիկայում ավելի լայնամասշտաբ քայլեր կլինեն, թե ոչ, դա կերեւա երթից հետո: Իսկ քանակի առումով՝ վստահ ասել չեմ կարող, թե այս անգամ նախորդից շատ մարդ կգա: Հասարակության առաջ ԵԼՔ դաշինքի պարտավորությունն է արձագանքել երկրում ստեղծված իրավիճակին: Մենք միայն ինը պատգամավորով չենք կարող խնդիրը լուծել, դրա համար դիմել ենք հասարակության օգնությանը:
- Միայն երթե՞ր եք անելու: Ի՞նչ քայլեր եք նախապատրաստել երթից հետո: Հնարավո՞ր է՝ նստացույց սկսեք:
- Ոչինչ բացառել չենք կարող: Բայց ասեմ, այսօր մենք արդեն պլանավորել ենք, թե երբ ինչ գործողություն կկատարենք: Առաջին պլանավորածը երկուշաբթի օրը կայանալիք երթն է, իսկ արդեն երեքշաբթի Ազգային ժողովում կներկայացվի արտահերթ նիստ հրավիրելու օրենքի նախագիծը, որի համար այլ ֆրակցիաների պատգմավորներ եւս պիտի ստորագրեն փաստաթուղթը: Խորհրդարանական մյուս ընդդիմությունը՝ Ծառուկյան խմբակցությունը, կամ գուցե նաեւ իշխանական խմբակցությունը, որտեղ ժողովրդի կողմից ընտրված մարդիկ կան, եթե տեսնում են այս խնդիրը, պիտի արձագանքեն, ստորագրեն, արտահերթ քննարկվի հարցը: Իսկ եթե արտահերթ նիստ, քննարկում չլինի, այդ ժամանակ կասենք մեր հետագա քայլերի մասին:
- Ձեզ իրենց աջակցությունը հայտնե՞լ են այլ կուսակցություններ կամ կազմակերպություններ:
- Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ սա ԵԼՔ-ի պայքարը չէ, սա հասարակության պայքարն է: ԵԼՔ-ը նախաձեռնել է, մենք բաց ենք, բոլորը կարող են միանալ, միայն ուրախ կլինենք, մենք սահմանափակումներ չենք դրել: Մենք ոչ մեկին չենք դիմել եւ արձագանք, որպես այդպիսին, չենք էլ ակնկալել, ոչ էլ հատուկ մասնակցության հայտ ենք ուղարկել: Սա քաղաքացիական պայքար է, չեմ բացառում, որ կարող են տարբեր կազմակերպություններից կամ կուսակցություններից միանալ: Իսկ իրազեկումը շարունակելու ենք մինչեւ վերջին օրը: Այսօր պատրաստվում ենք Արաբկիր վարչական շրջանում անցկացնել իրազեկման երթեր՝ բարձրախոսով, թռուցիկներով, վաղն էլ արդեն Նոր Նորքի զանգվածում