Մխիթար Գոշն այսօր ՇՄ ընդհանուր իրավասության դատարանում մնաց մենակ՝ աչքը փաստաբանների ճամփին: Նրանցից ոչ մեկը չներկայացավ դատական նիստերին:
Գյումրեցի փաստաբաններն այսօր էլ գործադուլ արեցին: Ոմանք մնացել էին Գյումրիում, մյուսները միացել էին մայրաքաղաքում իրենց իրավունքները պաշտպանող գործընկերներին: Փաստաբան Աննա Դավթյանն այսօր դատական նիստեր ուներ եւ Գյումրիում, եւ Երեւանում: Բոլորի նման չի մասնակցի ոչ մի նիստի: Մեզ հետ զրույցում նշեց, որ ինքն ու գործընկերները վճռական են տրամադրված եւ չեն նահանջելու:
ՀՀ Փաստաբանների պալատի ՇՄ համակարգող Հայկ Հարությունյանն էլ armtimes.com-ի հետ զրույցում նշեց, որ իրենք Գյումրիում են մնացել, սակայն որեւէ դատական նիստի կամ քննչական գործողությունների չեն մասնակցելու:
«Ես երեկ էի Երեւանում, մեր ընկերների կողքին: Հիմա եկել եմ Գյումրի եւ տեղի փաստաբաններով այստեղ ենք շարունակում մեր պայքարը: Այսօր գործադուլ ենք արել եւ կշարունակենք այնքան, քանի դեռ մեր պահանջը չի բավարարվի: Ի՞նչ է սա նշանակում: Դատական օրենսգրքից հանել են մեր դեմ կիրառվելիք սանկցիայի դրույթն ու մտցրել դատավարական օրենսգրքի մեջ: Տարբերությունը ո՞րն է: Երկու դեպքում էլ պահանջը նույնն էր՝ տալ դատավորին իրավունք դատական նիստի ընթացքում սանկցիա կիրառել փաստաբանի նկատմամբ: Մենք հասնելու ենք այն բանին, որ ընդհանրապես այս կետը բացառվի եւ Դատական, եւ Դատավարական օրենսգրքերից»,-ասաց նա:
Գյումրեցի փաստաբան Արամայիս Հայրապետյանն էլ ընգծեց, որ այս որոշմամբ փաստաբանն ուղղակիորեն կախվածության մեջ է ընկնում դատավորից: Փաստաբանը կսկսի կաշկանդվել, քանի որ դատավորն արդեն կամայական կարող է սանկցիա կիրառել: «Մենք չենք ասում, թե անձեռնմխելի ենք, բայց հին ընթացակարգը պետք է գործի, երբ դատարանը դիմում էր Փաստաբանների պալատին, եւ խորհուրդը հարցը քննարկում էր հենց փաստաբանի ներկայությամբ: Որոշում էր, սանկցիան կիրառում, կամ չէր կիրառում: Հիմա կոչ ենք անում կառավարությանն ու բոլոր պատասխանատուներին, նստել ու հանգիստ քննարկել, որովհետեւ առաջին ընթերցմամբ անցել է այդ օրինագիծն առանց այդ դրույթի, համապատասխան հանձնաժողովում արդեն ավարտվել է այդ քննարկումը: Եվ, եթե փոփոխություն անելու անհրաժեշտություն կար, ապա պետք է սահմանված ժամկետում ասեին, ու չի ասվել: Հիմա, երբ որ արդնեն գալու է երկրորդ ընթերցումը, մեկ էլ պարզվում է, որ դատավորը իրավունք է ունենում տուգանքի ձեւով սանկցիա կիրառել փաստաբանի նկատմամբ»,-ասում է Արամայիսը:
Փաստաբանները գործադուլ կանեն նաեւ փետրվարի 14-ին, 15-ին եւ 16-ին: