Թմրամիջոցների համար դեղատոմս կտպագրի պետությունը, մնացածի հոգսը բուժհաստատություններինն է
Արդեն մարտի 1-ից արգելվելու է մի շարք անուն դեղերի ազատ վաճառքը: Եւս երկու խմբի դեղերի բացթողումը դեղատոմսով է դառնալու հուլիսի 1-ից եւ հոկտեմբերի 1-ից: Արդյունքում Հայաստանում գրանցված ավելի քան 4 700 անուն դեղերից մոտ 3 700-ը հնարավոր կլինի ձեռք բերել միայն դեղատոմսի առկայության պարագայում:
Թե ինչպես կգործի կառավարության համապատասխան որոշումը, ցույց կտա ժամանակը, որովհետեւ նախկինում էլ բազմաթիվ դեղեր ընդգրկված են եղել դեղատոմսով բաց թողնվող դեղերի ցանկում, բայց ինչպես թերեւս բոլորին է հայտնի, այդ թղթի կտորի բացակայությունը խոչընդոտ չի եղել անհրաժեշտ դեղը գնելու համար:
Ամեն դեպքում, նոր կարգի  համաձայն, նախատեսվում է, որ պետք է լինի դեղատոմսի 4 ձեւաթուղթ՝ թմրամիջոցների, հոգեմետ նյութերի, մեկանգամյա կամ բազմակի տրամադրվող դեղերի համար: Որեւէ այլ թղթի վրա գրված դեղատոմսով դեղի դուրսգրումն արգելվելու է։
ՀՀ առողջապահության նախարարությունից հետաքրքրվեցինք, թե սահմանված նոր նմուշի դեղատոմսերն ինչ կարգով կամ որտեղից են ձեռք բերելու բուժհաստատությունները: Հասարակայնության հետ կապերի բաժնից պատասխանեցին, որ «Դեղատոմսերի ձեւերը, դեղատոմսեր գրելու, դեղեր բաց թողնելու կարգը, ինչպես նաեւ դեղերի եւ դեղանյութերի հաշվառման կարգը սահմանելու մասին» որոշման համաձայն, N 1 դեղատոմսը, որը նախատեսված է թմրամիջոց պարունակող դեղերի համար, բուժհասատտություններին հատկացնելու է նախարարությունը: Մնացած 3 ձեւերը ձեռք են բերելու բժշկական կազմակերպությունները:
Երեւանի պետական բժշկական համալսարանի լրատվական ծառայությունից, օրինակ, պատասխանելով մեր հարցմանը, տեղեկացրին, որ համալսարանի «Հերացի» եւ «Մուրացան» հիվանդանոցային համալիրներում դեղատոմսերի համար սահմանված ձեւաթղթերի տպագրման աշխատանքներն ավարտված են: «Այժմ ընթանում է անհրաժեշտ ձեւաթղթերի՝ բաժանմունքներին բաշխման գործընթացը, որպեսզի մարտի 1-ից, ըստ սահմանված կարգի, համալսարանական հիվանդանոցներն ապահովված լինեն անհրաժեշտ դեղատոմսերի ձեւաթղթերով»,- նշեցին ԵՊԲՀ-ից:
Ի տարբերություն թմրամիջոց պարունակող դեղերի համար նախատեսված ձեւաթղթերի, որոնք տպագրվում են պետության կողմից, մյուս բոլոր դեպքերում տպագրության հարցերը կարգավորվում են տվյալ հաստատության միջոցների հաշվին՝ համապատասխան ընթացակարգերով:
Ինչ վերաբերում է դեղատոմսի ժամկետներին, ապա թմրանյութեր ու հոգեմետ նյութեր պարունակող դեղերի դեղատոմսերն ուժի մեջ են 10 օր, իսկ մնացածը` 6 ամիս: Միաժամանակ, մինչեւ 2018 թվականի դեկտեմբերի 31-ը շարունակելու են ուժի մեջ մնալ նախկին կարգով հաստատված դեղատոմսերի ձեւերը: