Բացառված է, որ խախտումներ արած կազմակերպությունները մասնակցեն մրցույթներին. Արմեն Ամիրյան
Հայաստանի պատմական հուշարձանների վերականգնողական աշխատանքներն իրականացնելու համար պետբյուջեից հատկացված գումարների ծախսերի մեջ 65 մլն դրամի խախտում է արձանագրվել:
Այս մասին «ՀԺ»-ի հետ զրույցում ասաց մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը: Նրա խոսքով` 2014-2016 թվականների ստուգումների արդյունքում  ֆինանսների նախարարությունը խախտումներ էր հայտնաբերել ոլորտում:  65 մլն դրամի խախտումների համար նախարարությունը դիմել է դատախազություն:
Մեզ հետ զրույցում Արմեն Ամիրյանն ասաց, որ այդ կազմակերպությունները պետք է պատասխան տան. «Բացի օրենքով պատժվելուց՝ նրանք կհայտնվեն մեզ համար ոչ ցանկալիների ցուցակում եւ բացառվում է, որ սրանից հետո կարողանան մասնակցել մեր մրցույթներին»,-ընդգծեց նախարարը:
Մշակույթի նախարարի տեղակալ Արև Սամուելյանի տրամադրած տեղեկատվության համաձայն ֆինանսների նախարարության ստուգումների արդյունքում արձանագրված խախտումներն իրականացվել է «ԷՆ.ՍԻ.Ի.ՍԻ» ՍՊ, ԱԼ-ՄԱՍՔԱ» ՍՊ, «Բուրգ 999» ՍՊ, «Հիդրոիզոլ» ՍՊ, «Կոտայքնախագիծ» ՍՊ եւ «Լեվգուկ» ՓԲ ընկերությունների կողմից:
Սրանք այն ընկերություններն են, որոնք տարբեր չափի դրամական խախտումներ են իրականացրել ՀՀ տարբեր մարզերում պատմամշակութային հուշարձանների վերականգնողական աշխատանքներն իրականացնելու ընթացքում: Նշենք, որ յուրաքանչյուր կազմակերպության գումարային խախտման մասին մանրամասն ինֆորմացիա մեզ չի տրամադրվել: Հայտնի է միայն, թե որ կազմակերպությունները որ մարզերում եւ որ պատմական կոթողների վերականգնման աշխատանքներն են իրականացրել:
«ԷՆ.ՍԻ.Ի.ՍԻ» ՍՊ ընկերությունը վերականգնման աշխատանքներ է իրականացրել Լոռու մարզի Սանահին եւ Լոռի Բերդ ամրոցում, Արագածոտնի մարզի Իրինդ գյուղի եկեղեցում, Տավուշի մարզի Գոշավանքի համալիրում եւ Գոշի դամբարանում, Վայոց ձորի մարզի Խաչիկ գյուղի Քարկոփի եկեղեցում:
«ԱԼ-ՄԱՍՔԱ» ՍՊ ընկերությունը վերականգնման աշխատանքներ է իրականացրել  Արագածոտնի մարզի Երնջատափ գյուղի Սբ Աստվածընկալ եկեղեցում: «Բուրգ 999» ՍՊ ընկերությունը վերականգնման աշխատանքներ է իրականացրել  Լոռու մարզի Քոբեր ե/գ կայարան Քոբերավանք համալիրի սեղանատուն հուշարձանում եւ Արմավիրի մարզի Այգեշատ գյուղի Թարգմանչաց եկեղեցում:
«Հիդրոիզոլ» ՍՊ –ն վերականգնման աշխատանքներ է իրականացրել Լոռու մարզի Դսեղ գյուղի Սուրբ Գրիգոր վանքի եւ Աքորի գյուղի Բգավոր եկեղեցում: «Կոտայքնախագիծ» ՍՊ-ն վերականգնման աշխատանքներ է իրականացրել  Արարատի մարզի Դվին հնավայրում եւԿոտայքի մարզի Կամարիս գյուղի Սուրբ Հովհաննես եկեղեցում: «Լեվգուկ» ՓԲ ընկերությունն աշխատանքներ է իրականացրել Արագածոտնի մարզի Ոսկեվազ գյուղի եկեղեցում: