Երեւան քաղաքի Տերյան փողոցի վրա՝ Խնկո Ապոր անվան գրադարանի հարեւանությամբ, ակտիվ շինաշխատանքներ են ընթանում: Գրադարանի շենքի աջ անկյունում մոտ 50 քմ տարածքի վրա պատեր են կառուցվում, տեղադրվել են մետաղական կոնստրուկցիաներ: Մեր այցելության ժամանակ բանվորական ուժն ակտիվ աշխատանքներ էր կատարում: Երբ հետաքրքրվեցինք, թե ինչ են կառուցում, նրանք զարմացած ասացին, թե տեղյակ չեն, թե իրենք ինչ են կառուցում: Տարածքում երկար փնտրելուց հետո այդպես էլ չգտանք շինթույլտվության եւ կառուցապատվող շինության նախագիծը: Դրանք պարտադիր պայման են շինարարություն սկսելուց առաջ: Ցուցանակը պետք է փակցվի այնպիսի վայրում, որ հետաքրքրվողն անխոչընդոտ կարողանա տեղեկանալ կառուցապատողի, կառուցապատման ժամկետների եւ շինարարական թույլտվության համարի մասին: Երեւանի Կենտրոն վարչական շրջանի կոմունալ բաժնից մեզ ասացին, թե տեղում շինություն է կառուցվում: Հարցին՝ ակնհայտ է, որ շինություն է կառուցվում, բայց ի՞նչ շինություն է, ասացին, որ տեղյակ չեն: Վարչական շրջանում նաեւ տեղյակ չէին, թե ով է կառուցապատողը:
Մեր տեղեկություններով՝ կառուցապատում իրականացնողը կապ ունի Երեւանի նախկին քաղաքապետ, կապի եւ տրանսպորտի նախկին նախարար Գագիկ Բեգլարյանի հետ: Ամեն դեպքում մենք գրավոր հարցում եք ուղարկել Երեւանի քաղաքապետարան՝ իմանալու համար, թե ո՞վ է կառուցապատողը, ե՞րբ է տրվել շինթույլտվությունը, եւ ի՞նչ շինություն է կառուցվում: Պարզաբանման կարիք ունի նաեւ այն, թե արդյո՞ք կառուցապատողը վարչական տույժի կենթարկվի առանց ցուցանակի շինարարություն սկսելու համար:
Հիշեցնենք, որ Երեւանի քաղաքապետարանից խուսափել էին պատասխանել մեր նախորդ հարցումներից մեկին՝ արդյո՞ք տուգանելու են ՀՖՖ նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանի որդուն, իրենց պատկանող Հարսնաքար ռեստորանի վերակառուցման ժամանակ համապատասխան ցուցանակ չտեղադրելու համար: