Աշխարհահռչակ անգլիացի ֆիզիկոս-թեորիկ Սթիվեն Ուիլյամ Հոքինգը մահացել է այսօր առավոտյան, 77 տարեկանում, Քեմբրիջի իր բնակարանում:
Մահվան մասին հայտարարել են նրա երեխաները՝ նշելով, որ իրենց հոր կատարած աշխատանքը պետք է գալու հարյուրամյակներին, հայտնում է Bloomberg-ը:
Հոքինգը տեսաբան-ֆիզիկոս էր, գիտության տարածող: Նա զբաղվում էր տիեզերաբանական սինգուլյարության՝ տիեզերքի նախնական վիճակի խնդրի հետազոտմամբ, որից, ըստ Մեծ պայթյունի տեսության, այն անընդհատ ընդարձակվում է:
Երբ Հոքինգը 22 տարեկան է եղել, բժիշկները նրան ապրելու 2-3 տարի են տվել՝ նրա մոտ ախտորոշելով կողմնային ամիոտրոֆիկ սկլերոզ, գիտնականը, սակայն շարունակել է հայտնագործել, ապրել, հասցրել է ամուսնանալ 2 անգամ եւ ունենալ 3 երեխա: Նրա առաջին գիրքը՝ «Ժամանակի հակիրճ պատմություն»-ը վաճառվել է տասնյակ միլիոնավոր օրինակներով:
Ամբողջությամբ հաշված լինելով ու հաշմանդամի սայլակին գամված, նա շարունակել է գիտությամբ զբաղվել ու դասախոսել՝ աշխարհի հետ շփվելով համակարգչային հատուկ սինթեզատորների օգնությամբ: