Լուսանկարում ընկերության հիմնադիր Արամ Խաչատրյանն է
«Ռենտա աութսթաֆինգ» ընկերության կողմից աշխատակիցների հնարավոր շահագործման մասին «Հայկական ժամանակ»-ին աղաղակող տեղեկություններ են հայտնի դարձել: Ընկերության արդեն նախկին աշխատակից Նարա Մարտիրոսյանը մեր զրույցում մանրամասներ է հայտնել, թե ինչպես է այս ընկերության ղեկավար կազմն իր ծրագրերում ներգրավում տարբեր աշխատակիցների, աշխատացնում եւ դրա դիմաց վճարում չի կատարում: Այս ընկերությունը կազմակերպում է էքսպո ցուցադրություններ, համտեսներ, տարբեր ընկերությունների արտադրանքների գովազդ եւ այլն:
Նարա Մարտիրոսյանի խոսքով, «Ռենտա աութսթաֆինգ» անվան ներքո գործունեություն ծավալող այս ընկերությունը պարբերաբար ներգրավում է տարբեր ոլորտների մասնագետների, սակայն ձգձգում է նրանց հետ աշխատանքային հարաբերությունների օրինականացումը: Ստացվում է, որ գործում են թաքնված աշխատողներ։ Աշխատանքային կոնֆլիկտներն առաջանում են աշխատակիցների կողմից պայմանագիր կնքելու եւ աշխատավարձը ժամանակին ստանալու պահանջ առաջադրելուց հետո։Նախորդ տարի ծրագրած եւ նույն թվականի դեկտեմբերի 19-ին «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցի Տիգրան Մեծ սրահում պանրի եւ գինու համտես ցուցադրություն իրականացրած այս ընկերությունը միջոցառումից դեռ մի քանի ամիս առաջ ներգրավել էր տարբեր մասնագետների: Այդ թվում՝ 4 մարքեթոլոգ, որոնք պետք է ներկայանային տարբեր ընկերությունների տնօրեններին՝ միջոցառման հրավեր ներկայացնելու եւ միաժամանակ առաջարկելու գովազդային ծառայությունները, 3 դիզայներ՝ գովազդին առնչվող պատվերներն իրականացնելու համար, 10 պրոմոութորներ՝ միջոցառման ընթացքում հյուրերին դիմավորելու եւ գովազդ պատվիրած ընկերությունների մասին տեղեկատվություն տարածելու համար և 2 հեռախոսավարուհի։ «Այս աշխատակիցներից եւ ոչ մեկի հետ այդպես էլ չկնքվեց ո՛չ աշխատանքային եւ ո՛չ էլ քաղաքացիաիրավական պայմանագրեր»,- նշեց Նարա Մարտիրոսյանը:
Աշխատակիցներն այս տարվա փետրվարին բողոք են ներկայացրել ՊԵԿ կապված «Ռենտա Աութսթաֆինգ» ընկերության թաքնված աշխատողներ պահելու խնդրի առնչությամբ։ Սակայն մինչ օրս ՊԵԿ-ը որեւէ նորություն չի հայտնել դիմումի ընթացքի վերաբերյալ:
«Ներկայումս «Ռենտա աութսթաֆինգ» ընկերությունը պատրաստվում է կազմակերպել եւս մեկ միջոցառում, այս անգամ արդեն նախապատրաստվելով վարձակալել Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրը՝ աշխատողներին չվճարած աշխատավարձների, չվճարած հարկերի և որոշ ընկերություններից անօրինաբար վերցրած գումարների հաշվին»,- նկատեց Նարա Մարտիրոսյանը:
Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության տվյալներով «Ռենտա աութսթաֆինգ» ընկերությունը հիմնադրվել է 2017 թվականի հոկտեմբերի 10-ին: Միակ հիմնադիրը Արամ Խաչատրյանն է: Խնդրի վերաբերյալ փորձեցինք զրուցել ընկերության տնօրենի հետ, սակայն մեր հարցերին պատասխանեց Վարդան Վարդանյանը, որը վստահեցրեց, որ ինքն իրավասու է պատասխանել մեր հարցերին: Ներկայացրեցինք Նարա Մարտիրոսյանի բարձրաձայնած խնդիրը, որին ի պատասխան Վարդան Վարդանյանն ասաց, որ նշված անձն ընդամենը փորձաշրջան է անցել իրենց մոտ եւ չի հանդիսացել աշխատակից: Հարցին՝ ձեւակերպված է եղել, որ փորձաշրջան է անցնում, «Ռենտա» ընկերության ներկայացուցիչն ասաց, որ մի քանի ժամ փորձաշրջան անցնողի վրա մեծ պարտականություն չի դրվում եւ նրան ձեւակերպելու անհրաժեշտություն չկա: Վարդան Վարդանյանը նշեց նաեւ, որ ինքը կապ կհաստատի Նարա Մարտիրոսյանի հետ եւ կփորձի հասկանալ խնդիրն ինչումն է:
Վարդան Վարդանյանը տեղյակ է, որ ՊԵԿ-ում իրենց ընկերության վերաբերյալ հարց է քննարկվում, սակայն մանրամասներին չի տիրապետում: Հարցին՝ ձեր ընկերությունում քանի՞ աշխատակից ունեք, նա պատասխանեց, որ ընդամենը երկու գրանցված աշխատակից ունեն: Վարդան Վարդանյանը նշեց, որ եթե իրենց ընկերության հետ համագործակցություն են իրականացնում այլ մարդիկ, ապա նրանց հետ քաղաքացիաիրավական պայմանագիր է կնքվում:
Խնդրի վերաբերյալ մենք գրավոր հարցում կանենք նաեւ պետական եկամուտների կոմիտե:
«Հայկական Ժամանակ»-ը Telegram-ումՍարգսյանն ու Քոչարյանը Գյումրիում հնարավորություն ունեն միանալու, սակայն մի խնդիր կա. Դալլաքյան