ՀՀԿ-ականները շարունակում են 2018 թվականի վարչապետի թեկնածուի անունը չբացահայտել: Միեւնույն ժամանակ նրանք չեն դադարում հայտարարել, որ իրենց համար նախընտրելի թեկնածուն Սերժ Սարգսյանն է, սրա համար բերում են բազում բազմապիսի հիմնավորումներ: Ոմանք նույնիսկ նշում են, որ կարող են Սարգսյանին՝ անկախ իր կամքից, պարտադրել դառնալ վարչապետ: Եւ, այնուամենայնիվ, շրջանառության մեջ է նաեւ մի վարկած, համաձայն որի՝ վերջին պահին ՀՀԿ-ն Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ անակնկալ կմատուցի եւ որպես վարչապետի թեկնածու՝ բոլորովին այլ անուն ազգանուն կհնչի: Սույն վարկածը, թեեւ ավելի քիչ ռեզոնանս է ստանում, եւ ըստ էության, հատուկենտ անուններ են, որ չնչին հավանականությամբ նշվում են, որպես հավանական թեկնածուներ: Հիմնականը, թերեւս, ՊՆ նախարար Վիգեն Սարգսյանի անունն է:
Օրեր առաջ «Հայկական ժամանակ»-ը գրավոր հարցում էր ուղարկել պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչություն, Վիգեն Սարգսյանին խնդրելով պատասխանել հետեւյալ հարցին. «Տեղեկություններ կան, որ Դուք եք ՀՀԿ-ի կողմից առաջադրվելու ՀՀ վարչապետի պաշտոնում: Արդյո՞ք իրականության համապատասխանում են տեղեկությունները, որ ՀՀ վարչապետի պաշտոնում ՀՀԿ-ն հենց Ձեզ է առաջադրելու»:
ՊՆ-ի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից պատասխանել են, որ այս հարցին պատասխանելու համար օրենքով սահմանված կարգով լրացուցիչ ժամանակի կարիք ունեն, իսկ դա օրենքով 30 օրն է:
«[email protected] էլեկտրոնային հասցեով ուղարկված Ձեր հարցմանն ի պատասխան տեղեկացնում ենք, որ հարցման մեջ նշված տեղեկությունները տրամադրելու համար լրացուցիչ ուսումնասիրության անհրաժեշտություն կա: Ըստ այդմ` հարցման պատասխանը կտրամադրվի ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված ժամկետներում»,- ասված է մեզ ուղարկված պատասխանում:
30 օրը լրանում է ապրիլի 14-ին, այսինքն` հենց այն օրերին, երբ ՀՀԿ-ն պետք է քննարկի եւ հայտարարի, թե ով է լինելու իրենց վարչապետի թեկնածուն:
ՊՆ-ի այս արձագանքը տարօրինակ է: Նախորդ շաբաթ մենք նմանատիպ հարցում էինք արել նաեւ ՀՀ ԱԳՆ, ճշտելու համար՝ իրականությանը համապատասխանում են արդյո՞ք այն տեղեկությունները, որ ՀՀԿ-ն ապրիլին Վատիկանում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Միքայել Մինասյանին առաջադրելու է վարչապետի թեկնածու: ԱԳՆ խոսնակ Տիգրան Բալայանը կայծակնային արագությամբ ՀԺ-ի հարցումին պատասխանելով ասել էր.