Դեղատոմսերի սկանդալը նոր թափ է ստանում. խորհրդարանական լսումներ կլինեն
Այն պահից սկսած, երբ պարզ դարձավ, որ մարտի 1-ից սկսած փուլ առ փուլ վաճառվելու են դեղատոմսերով, Առողջապահության նախարարության, պոլիկլինիկաների, դեղատների ու դեղատոմսերի շուրջ աղմուկը չի դադարում: Մարտի 6-ի կառավարության նիստում որոշվեց, որ մասնակիորեն դեղատոմսերի համակարգի ներդնումը կասեցվում է, բայց սա եւս հարցի լուծում չեղավ՝ բողոքները չեն դադարում:
Պարզվում է, որ դեղատոմսերի այս քաշքշուկի սկանդալային աղմուկը նոր թափ է ստանում եւ ավելի բարձր տեղից է հնչելու: Ոչ ավել եւ ոչ պակաս, խնդիրը բարձրաձայնվելու է Հայաստանի խորհրդարանի ամբիոնից: Ծառուկյան խմբակցությունը մարտի 26-ին դեղատոմսերի հարցով խորհրդարանական լսումներ է կազմակերպելու:
Արդեն կանխատեսելի է, որ լսումները շատ թեժ մթնոլորտում են անցնելու: ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հանձնաժողովի վերջին նիստին Ծառուկյան խմբակցության պատգամավոր Մարինա Մարգարյանն ու առողջապահության փոխնախարար Սերգեյ Խաչատրյանը լարված հարց ու պատասխան են ունեցել: Լարված իրավիճակը փորձել է իր «անհամ» կատակներով ցրել հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Հակոբյանը:
Մասնավորապես՝ պատգամավոր Մարինա Մարգարյանը հայտարարել է, որ ունենալով բժշկական գիտությունների դոկտորի կոչում՝ «դառնում է ոչ լիարժեք բժիշկ»: «Իմ նեղ մասնագիտացումն է ստոմատոլոգ բժիշկը, եւ ես պետք է դեղեր դուրս գրեմ ստոմատոլոգիական քարտի հիման վրա: Ես ինչպե՞ս պետք է դեղ դուրս գրեմ իմ մտերիմների եւ ազգականների համար, որոնց դարձյալ ես եմ բուժում: Այսինքն՝ իմ մտերիմ մարդը պետք է գնա, քարտը բացի, 5 հազար դրամ վճարի, որ դեղատոմս ստանա: Խորհրդային տարիներին ես, որպես բժիշկ, իրավունք ունեի դուրս գրել ցանկացած պաթոլոգիայի դեղատոմս»,- ասել է ատամնաբույժ պատգամավորը:
Ի պատասխան՝ Հակոբ Հակոբյանը կատակել է. «Ես մինչեւ հիմա կարծում էի, որ ստոմատոլոգին են դիմում ատամները բուժելու համար, իսկ թոքերը բուժելու համար՝ թերապեւտին»: