«Բուրգեր Քինգ»-ում պայթյունից 8-ամյա Ռուբինայի հետ տուժել է նաեւ նրա 6-ամյա եղբայրը
Ապրիլի 2-ի երեկոյան Երեւանի «Բուրգեր Քինգ» արագ սննդի օբյեկտում տեղի ունեցած պայթյունի հետեւանքով հիվանդանոց տեղափոխված 8 տուժածներից 2-ը դուրս են գրվել:
«Հայկական ժամանակ»-ն այս մասին տեղեկացավ «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Մանուկյանից: Մանրամասնելով՝ նա ավելացրեց, որ դուրս գրվողներն Իրանի երկու քաղաքացիներն են: «Զեյնաբը գիշերն է դուրս գրվել, ինքնաթիռը գիշերն էր, եւ մյուսը՝ էրիկ անունով հայ տղա էր, դուրս է գրվել առավոտյան՝ լրիվ կայուն վիճակում»,- ասաց նա:
Դեռեւս բուժկենտրոնում գտնվող 6 տուժածներից 3-ը Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիներ են: Նախատեսվում է, որ նրանք դուրս կգրվեն վաղը: «Իրենց կոնսուլը մեքենա կտրամադրի, մեր հիվանդանոցից անմիջապես կմեկնեն օդանավակայան, կթռչեն Մոսկվա: Նրանց վիճակը բավարար է»,- շարունակեց Գագիկ Մանուկյանը:
Համեմատաբար երկարատեւ բուժօգնության կարիք ունեն տուժածներից երեքը: Նրանցից մեկը «Բուրգեր Քինգ»-ի մենեջերն է, մյուսները՝ քույր եւ եղբայր Ռուդոլֆն ու Ռուբինան: 8-ամյա Ռուբինայի մասին դեռ առաջին օրն էր հայտարարվել, որ նրա վիճակն ամենածանրն է: Աղջկա մոտ պայթյունի հետեւանքով առաջացել են աջ զստոսկրի եւ աջ ազդրի շրջանի կտրած, պատռած վերքեր: Վիրահատությունը տեւել է ավելի քան երկու ժամ: «Ռուբինայի վիճակn առայժմ մնում է կայուն ծանր՝ դրական դինամիկայով: Եղբայրը լավ է: Իսկ մենեջեր Զարուհին աջ կոնքի շրջանում վերք ուներ, կարված է: Վիճակը բավարար է»,- նկարագրեց «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնի փոխտնօրենը:
Նրան հարցրինք տուժածներին Առողջապահության նախարար Լեւոն Ալթունյանի այցելելու մասին: Գագիկ Մանուկյանը պատասխանեց, որ նախարարը բուժհաստատություն չի այցելել: Ասաց, որ դեպքից հետո հիվանդանոցում են եղել Ազգային ժողովի նախագահ, մանկաբույժ Արա Բաբլոյանը, գլխավոր մանկական վիրաբույժ Նիկոլայ Դալլաքյանը, Երեւանի քաղաքապետարանի առողջապահության վարչության պետ Կամսար Բաբինյանը, բայց նախարարն այնտեղ չի եղել: Հարցին, թե եթե նախարարն այցելած լիներ, ինքն անպայման կիմանա՞ր՝ հաստատության փոխտնօրենն արձագանքեց. «Գիշերը ես այստեղ եմ եղել, բոլորին ճանապարհել, նոր տուն եմ գնացել, նախարարը չի եկել»:
Նկատենք, որ առողջապահության նախարարության պաշտոնական կայքէջում, տուժածների վիճակին վերաբերող հաղորդագրությունը եզրափակվում է հետեւյալ տեղեկատվությամբ. «Գիշերը ՀՀ առողջապահության նախարար Լեւոն Ալթունյանը «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնում տեսակցել է տուժածներին, տեղեկացել նրանց առողջական վիճակով եւ հետաքրքրվել ցուցաբերվող բժշկական օգնության ընթացքով»։