Աբովյանում ծնված նորածինը մահացել է. 27-ամյա մոր կյանքը հաջողվել է փրկել, նա դուրս է գրվել
Երեւանում ապրիլի 2-ին արձանագրվել է նորածնի մահվան դեպք: Երեխան ծնվել է Աբովյան քաղաքի ծննդատանը, բարձրակարգ բուժօգնություն ստանալու նպատակով տեղափոխվել մայրաքաղաք, բայց նրա կյանքը փրկել չի հաջողվել:
ՀՀ ոստիկանության լրատվական ծառայությունից, անդրադառնալով նորածին տղայի մահվան փաստին, տեղեկացրին. «Ապրիլի 3-ին քաղաքացին ոստիկանությունում հաղորդում է տվել, որ քույրը ապրիլի 1-ին Աբովյան քաղաքի ծննդատանը ծննդաբերել է, որից հետո երեխայի հետ տեղափոխվել է «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոն: Ըստ հաղորդման՝ երեխան հետազոտվել է բժշկի կողմից, սակայն հաղորդում տվողը նշել է, որ բժշկի մասնագիտական պարտականությունները ոչ պատշաճ կատարելու հետեւանքով նորածինը մահացել է: Նախապատրաստվում են նյութեր»:
Մեր ճշտող հարցին, թե մահացած երեխայի հարազատի բողոքը երկու բուժհաստատություններից որի՞ն է առնչվում, ոստիկանությունից պատասխանեցին, որ խոսքը Երեւանի «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոնի մասին է:
Վերջինիս տնօրեն Նիկոլայ Դալլաքյանը մեզ հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ Աբովյանի ծննդատանը որոշվել է երեխայի մորը հղիության 31-րդ շաբաթում կեսարյան հատում անել՝ կյանքի համար առաջացած վտանգի պատճառով: «Մայրը կրկնակի ծանր արյունահոսություն է ունեցել՝ ընկերքի շերտազատումով: Կյանքի ցուցումով Աբովյանում կեսարյան հատում են արել: Մոր կյանքը փրկել են, արյունահոսությունը դադարեցրել են, կեսարյան արել: Երեխան կարող էր մահացած լինել մոր արգանդում: Բայց ծնարանում նրան վերակենդանացրել են, ինչից հետո տեղափոխել են մեզ մոտ: Երեխան գտնվել է ծայրահեղ ծանր վիճակում, ցածր քաշով՝ 1 կգ 700 գր, վերակենդանացում արված, շնչական անբավարարությամբ եւ այլն, եւ այլն»,- ասաց Նիկոլայ Դալլաքյանը:
Նրա խոսքով, հարազատներին զգուշացվել է, որ երեխայի վիճակը ծայրահեղ ծանր է, նա գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, եւ յուրաքանչյուր վայրկայն կարող է տեղի ունենալ ամենավատը: Հոռետեսական կանխատեսումներն իրականացել են: «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոն ընդունվելուց մեկ օր հետո նորածնի վիճակը վատթարացել է: Էլաստիկություն չուենցող նրա թոքը պատռվել է եւ շնչական անբավարարության աճող ֆոնի վրա երեխան մահացել է:
Նիկոլայ Դալլաքյանն ասաց, որ նորածնի հարազատները իրավապահներին դիմելուց առաջ բուժհաստատությունում դժգոհություն չեն արտահայտել: «Մեզ բողոք չեն հայտնել, գնացել են իրավապահ մարմիններ: Դա իրենց գործն է, իրավունքն է, եւ որեւէ մեկը չի կարող բռնանալ»,- նկատեց տնօրենը:
Ինչ վերաբերում է նորածնի մորը, Դալլաքյանից տեղեկացանք, որ «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոն նա չի տեղափոխվել: Աբովյանի ծննդատնից էլ պարզեցինք, որ 27-ամյա կինն ապրիլի 4-ի երեկոյան դուրս է գրվել: «Մայրը դուրս է գրվել եւ լավ վիճակում է: Վիրահատությունից հետո նրա հետ կապված խնդիրներ չկան»,- պատասխանեցին ծննդատնից: