ՌԴ-ում փոխարժեքի ճգնաժամ է. ռուբլին Ռուսաստանի տնտեսության հետ գահավիժում է
Ռուսաստանի փոխարժեքային շուկայում ԱՄՆ-ի նոր պատժամիջոցներով պայմանավորված մեծ աժիոտաժ է սկսվել: Ռուբլին արագ տեմպերով արժեզրկվում է դոլարի ու եվրոյի նկատմամբ:
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, դոլարի փոխարժեքն 2016 թվականի նոյեմբերի 30-ից ի վեր առաջին անգամ գերազանցել է 65 ռուբլին։ Մոսկվայի բորսայում եվրոյի փոխարժեքը գերազանցել է 80 ռուբլու ցուցանիշը ։  Սա 2016 թվականի գարնանից ի վեր առավելագույն ցուցանիշն է։
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Կրեմլը կարձագանքի դեֆոլտի մասին խոսակցություններին՝ ռուբլու կուրսի անկման ֆոնին, անհրաժեշտ է իրավիճակի հանգիստ գնահատական տալ՝ հորդորելով սպասել կառավարության զեկույցին Պետդումայում։
Ավելի վաղ, հայտնի դարձավ, որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ֆինանսների նախարարությունն ընդլայնել է Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցները։ Ցուցակում ներառվել են գործարար Օլեգ Դերիպասկան, սենատոր Սուլեյման Քերիմովը, Ռազմավարական հետազոտությունների ռուսական ինստիտուտի տնօրեն Միխայիլ Ֆրադկովը, ՎՏԲ վարչության նախագահ Անդրեյ Կոստինն ու «Զենիթ» ֆուտբոլային ակումբի նախագահ Սերգեյ Ֆուրսենկոն։
Ամերիկյան պատժամիջոցները կկիրառվեն նաեւ Ռուսաստանի ՆԳՆ ղեկավար Վլադիմիր Կոլոկոլցեւի, «Գազպրոմի» ղեկավար Ալեքսեյ Միլլերի եւ Դաշնային խորհրդի կոմիտեի միջազգային հարցերի կոմիտեի նախագահ Կոնստանտին Կոսաչովի նկատմամբ։ Ցուցակում է ընդգրկվել նաեւ Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշեւի անունը։
Ցանկում, ընդհանուր առմամբ, ներառված են ռուսաստանցի 7 գործարար, 12 ընկերություն եւ 17 պաշտոնյա։
Միեւնույն ժամանակ, հայտնի է դարձել ամերիկյան պատժամիջոցների առաջին զոհը, որի մասին հայտարարվել է անցած շաբաթվա վերջին: Ռուսալի սեփականատեր Օլեգ Դերիպասկան հայտարարել է, որ կարող է դեֆոլտի բախվել: Այլ խոսքով, Դերիպասկան նշում է, որ, հնարավոր է չկարողանա փակել վարկերը:
Մեկ օրում Ռուսալի կապիտալիզացիան կրճատվել է 50%-ով՝ ավելի քան 3 միլիարդ դոլարով: Բաժնետոմսերը նույնպես կտրուկ էժանացել են: Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում սակարկությունների մեկնարկից հետո ամերիկյան պատժամիջոցների տակ հայտնված En+ ընկերության բաժնետոմսերի արժեքը կտրուկ նվազել է, որից հետո սակարկությունները դադարել են:
Տնտեսական շրջանակներում խոսում են հնարավոր սնանկության մասին՝ չնայած Ռուսաստանի իշխանությունները խոստանում են օգնել պատժամիջոցների տակ հայտնվածներին:
Հաղորդվել էր նաեւ, որ պատժամիջոցների արդյունքում ռուսաստնացի օլիգարխներն ու ընկերությունները կորցրել են շուրջ 17 մլրդ դոլար: