Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունները լայն արձագանք են ստացել միջազգային մամուլում: Գերմանական հեղինակավոր «Deutsche welle»-ի կայքը, անդրադառնալով ապրիլի 16-ի բողոքի զանգվածային ակցիաներին, կենտրոնանում է դրա պատճառների վրա՝ նշելով, որ ընդդիմության համակիրները դեմ են դուրս եկել «նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ վարչապետի պաշտոնում առաջադրվելուն»: Կայքում նշվում է նաեւ «ընդդիմադիրները միտված են հասնել մինչեւ խորհրդարան»: «Deutsche welle»-ն, հղում կատարելով «Ազատություն» ռադիոկայանին, գրում է, որ ոստիկանությունը բերման է ենթարկել տասը քաղաքացու:
«Ազատություն» ռադիոկայանը նույնպես գրել է փակված փողոցների եւ կամրջի մասին, ինչպես նաեւ հայտնել, որ ցուցարարներին հաջողվել է որոշ ժամանակով խափանել մետրոպոլիտենի աշխատանքը:
worldbulletin.net կայքը գրել է, որ հազարավոր ցուցարարներ ակցիաներ են սկսել ընդդեմ վարչապետի թեկնածու Սերժ Սարգսյանի: Կայքը հատուկ շեշտադրում է կատարում Սարգսյանի ռուսամետ քաղաքական գործիչ լինելու վրա:
Ռուսական լրատվամիջոցներում երեւանյան ցույցերի հանդեպ հետաքրքրությունը եւս մեծ է եղել: «Интерфакс» գործակալությունը գրել է Բաղրամյան պողոտայի արգելափակման մասին՝ նշելով, որ պողոտայում են տեղակայված մի շարք դեսպանատներ, նախագահի նստավայրը, որն առաջիկայում դառնալու է վարչապետինը եւ Ազգային Ժողովի շենքը:
Ընդհանուր առմամբ՝ «Интерфакс»-ը կատարել է չոր փաստերի արձանագրում, ինչը չի կարելի ասել «Московский комсомолец»-ի մասին: Խեղաթյուրումը սկսվում է արդեն վերնագրից՝ «Հայաստանում մեկնարկել է մայդան»: «Մայդան» բառը ռուս ընթերցողի համար խիստ բացասական երանգ ունի: Սակայն հեղինակը դրանով չի սահմանափակվում: Պարզվում է, որ ցուցարարները «նոր վարչապետ են տեսնում Նիկոլ Փաշինյանին»:
Հեղինակը ողջ հոդվածը կառուցում է այն թեզի վրա, որ Նիկոլ Փաշինյանը ցանկանում է վարչապետ դառնալ եւ կազմակրպել է ցույցերը սեփական վարկանիշը բարձրացնելու նպատակով: Հոդվածն ամբողջովին ոչ միայն փաստերի խեղաթյուրում է, այլեւ հող՝ հետագայում հայկական ընդդիմությանը դասել «Արեւմուտքի գործակալների» շարքին: Ցավալին այն է, որ այդ հոդվածի հեղինակը, դատելով Ավակով ազգանունից՝ հայ է:
Ուկրաինական «Новое время» կայքն անդրադարձել է ոստիկանների եւ ցուցարարների միջեւ Բաղրամյան պողոտայում տեղի ունեցած բախումներին: Կայքը նշում է, որ բախումները տեղի են ունեցել Փաշինյանի եւ աջակիցների՝ ոստիկանական պատնեշը անցնելու փորձի հետեւանքով:
Հայաստանցիների բողոքին հիմնավոր կերպով անդրադարձել է «Настоящее время» լրատվական կայքը: Այն գրեթե անմիջապես թարմացնում է տեղեկատվությունը բողոքի ակցիաներից եւ ներկայացնում փաստեր: Կայքում նշվել է նաեւ, որ Վանաձորում բողոքի ակցիաներ են իրականացվում:
Կայքը մանրակրկիտ կերպով անդրադառնում է բողոքի պատճառներին՝ սկսելով 2015 թ. սահմանադրական փոփոխություններից: Լրատվականը, հղում կատարելով «մասնագետների կարծիքին»՝ նշում է, որ փոփոխությունները պետք էին հենց իշխող ՀՀԿ-ին եւ Սերժ Սարգսյանին՝ վարչպետի պաշտոնը ստանձնելու համար, ինչն էլ հանդիսացել է զանգվածային բողոքի պատճառ:
«Հայկական ընդդիմությունը դեմ էր Սերժ Սարգսյանի հետագա իշխանավարմանը եւ կոչ է արել համախոհներին՝ դուրս գալ փողոց»,- գրված է «Настоящее время» կայքում: