Իսրայելը պատրաստվում է 65 կիլոմետրանոց ստորգետնյա պատնեշ կառուցել Գազայի հատվածի սահմանին
Իսրայելը պատրաստվում է ստորգետնյա պատնեշ կառուցել Գազայի հատվածի հետ սահմանին, որպեսզի արգելափակի պաղեստինցիների կողմից կառուցված թունելները, հայտնում է Reuters-ը՝ հղումով Իրայելում իր աղբյուրներին:
Նշենք, որ ՀԱՄԱՍ կազմակերպությունը, որը վերահսկում է Գազայի հատվածը, օգտագործում է ստորգետնյա թունելներ՝ արտաքին աշխարհից ռազմական եւ հումանիտար օգնություն ստանալու համար: Իսրայելի իշխանությունները դրա դեմ պայքարելու մասին հայտնել էին դեռեւս 2014 թվականին, երբ ակտիվ ռազմական գործողություններ էին մղվում ՀԱՄԱՍ-ի դեմ:
Ներկայում, ինչպես փոխանցում է Reuters-ը, Իսրայելը Գազայի հատվածի հետ սահմանին ունի միայն ցանկապատեր:
Փոխանցվում է, որ 2014 թվականի ռազմական գործողությունների ընթացքում իսրայելական զինված ուժերը քանդել էին 32 թունելներ:
Ինչպես հայտնել է գործակալության աղբյուրներից մեկը, Գազայի հատվածի 65 կիլոմետրանոց ստորգետնյա պատնեշի շինարարությունը կարժենա շուրջ 160 միլիոն ԱՄՆ դոլար: Նշվում է, սակայն, որ Իսրայելի պաշտպանության նախարարությունը դեռեւս չի մեկնաբանում այս տեղեկությունները:
Ավելացնենք, որ Գազայի հատվածը, ըստ ՄԱԿ-ի որոշման, Պաղեստին պետության անկլավն է Միջերկրական ծովի ափին, սակայն այնտեղ իշխանությունը պատկանում է ՀԱՄԱՍ իսլամական շարժմանը: