Եվրոպայի 4-րդ չեմպիոնությունը դժվարությամբ տրվեց. Արթուր Ալեքսանյան
Հունահռոմեական ոճի ըմբիշ օլիմպիական չեմպիոն, աշխարհի եռակի, Եվրոպայի արդեն քառակի չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանին (97 կգ) Եվրոպայի 2018 թ. առաջնությունում հերթական հաղթանակը հեշտությամբ չի տրվել: Կասպիյսում ընթացող մրցաշարի եզրափակչում երեկ՝ մայիսի 2-ին, նա պարտության մատնեց Սերբիան ներկայացնող Միխեիլ Կաջաիյաին: Նա Եվրոպայի չեմպիոն է դարձել նաեւ 2012, 2013, 2014 թթ., սակայն 2016-ին բավարարվել է արծաթով, իսկ 2017-ին՝ բրոնզով: Այսօր նա հավաքականի թիմակիցների ու մարզիչների հետ Երեւան ժամանելուց հետո լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ նախորդ 2 տարիների համեմատաբար անհաջող ելույթների գիտակցումը խանգարում էր իրեն:
«4-րդ չեմպիոնությունը մի քիչ դժվար տրվեց, բայց կարելի է ասել՝ ինչի համար գնացել էինք, հասանք դրան: Լավ մարզավիճակում էի, ամեն ինչ շատ լավ դասավորվեց: Դժվարությունն էլ այն էր, որ Եվրոպայի վերջին 2 առաջնություններում այդքան էլ լավ չէի մասնակցել, խնդիրներ կային, վնասվածքներ ունեի, լավ մարզավիճակում չէի, բայց, փառք Աստծու, այս տարի ամեն ինչ լավ էր, եւ դարձա Եվրոպայի չեմպիոն»,- ասաց նա՝ ավելացնելով, որ ինչպես մյուս հաղթանակները, սա էլ նվիրում է հայ զինվորներին:
Եզրափակչում Արթուր Ալեքսանյանը մրցակցի նկատմամբ առավելության հասավ ոչ մի միավոր չզիջելով. հաղթեց 7-0 հաշվով: Մինչեւ եզրափակիչ էր հասել նույնպես մրցակիցներին ոչ մի միավոր չտալով: Այնուամենայնիվ, ընդգծում է, որ գորգում այնքան հեշտ չէ, որքան կարող է թվալ:
«Մրցակցությունը բարձր էր: Եվրոպայի առաջնություն է, այստեղ թույլ ըմբիշներ չկան: Ճիշտ է՝ միավոր չեմ տվել, եւ հնարավոր է՝ կողքից հեշտ թվա, բայց ամեն գոտեմարտում էլ դժվարին հաղթանակ է եղել»,- ասաց նա:
Բացի Արթուր Ալեքսանյանից՝ Եվրոպայի 2018 թ. առաջնությունում չեմպիոն է դարձել ՀՀ հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի հավաքականի եւս մեկ անդամ՝ Մաքսիմ Մանուկյանը (82 կգ): Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի հավաքականի մյուս ներկայացուցիչ Կարեն Ասլանյանն էլ (67 կգ) մեծահասակների պայքարում առաջին անգամ մրցանակային տեղ է զբաղեցրել. դարձել է բրոնզե մեդալակիր:
Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի հավաքականի կազմում ելույթ են ունեցել նաեւ Արմեն Մելիքյանը (60 կգ), Սլավիկ Գալստյանը (63 կգ), Կարապետ Չալյանը (77 կգ) եւ Արթուր Շահինյանը (87 կգ): Նրանք պայքարից դուրս են մնացել մրցաշարի տարբեր փուլերում:
Եվրոպայի 2018 թ. առաջնությունը մեկնարկել է ապրիլի 30-ին: Կավարտվի մայիսի 6-ին: Վաղը մրցաշարում պայքարի մեջ կմտնեն Հայաստանի ազատ ոճի ըմբիշները: