Ռիո 2016-ում Հայաստանը ներկայացրած 5 բռնցքամարտիկներից ոչ մեկը մեդալով չվերադարձավ: Նրանց մեծամասնությունը պայքարը լքեց 1/8 եզրափակչում: Հետագայում հավաքականի գլխավոր մարզիչ Կարեն Աղամալյանը եւ 56 կգ քաշային բռնցքամարտիկ Արամ Ավագյանը բողոքեցին մրցավարությունից: Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահը, սակայն, չի կիսում նրանց կարծիքը: Armtimes.com-ի հետ զրույցում նա նշեց, որ ամառային 31-րդ Օլիմպիական խաղերում մրցավարները հազվադեպ են սխալվել:
«Բացառիկ արդար Օլիմպիական խաղեր էին բռցքամարտի համար: Եթե ամբողջ Օլիմպիական խաղերի ընթացքում եղել է 1-2 թերություն, չի նշանակում, որ մրցավարության խնդիր կար: Եզրափակիչները շատ արդար էին: Սրանից առաջ մենք այլ Օլիմպիական խաղեր էլ ենք տեսել, որտեղ շատ ահավոր բաներ են կատարվել: Առաջին անգամ պատմության մեջ 25 մրցավարի նկատմամբ հետաքնություն է կատարվում: Հետագայում պարզ կդառնա՝ պատժելի են նրանց գործողությունները, թե՝ ո՛չ, բայց որ նման հարց է բարձրացվում, առաջին անգամ է եւ ողջունելի է», - ասաց Արթուր Գեւորգյանը:
Բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահը նաեւ վերլուծեց 1/8 եզրափակչում 64 կգ քաշային Հովհաննես Բաչկովի պարտությունը չինացի Հու Ցյան Սյունին եւ Արամ Ավագյանի պարտությունը աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն իռլանդացի Մայքլ Քոնլանին: Հիմնականում այս մենամարտերի հետ կապված էին Աղամալյանի բողոքները:
«Մենք մենամարտ չենք հաղթել, որը մեզ չեն տվել: Պատճառաբանությունները մեր թերությունները թաքցնելու համար են: Ավագյան Արամը շատ լավ մենամարտ վարեց, հիանալի, բայց իր հակառակորդն իրենից ուժեղ էր: Չէին կարող հաղթանակը մեզ տալ, արդար չէր լինի: Եվ հետո չմոռանանք, որ Արամի հակառակորդն աշխարհի գործող չեմպիոնն էր: Բաչկովն իր հնարավորություններից ցածր մենամարտեց կոնկրետ այդ մենամարտում: Կարծում եմ՝ նրա պարտության պատճառը սխալ մարտավարությունն էր», - ասաց նա:
Արթուր Գեւորգյանն ընդգծեց, որ գոհ է բռնցքամարտիկների մասնակցությունից: Նա նշում է, որ Հայաստանի հավաքականի անդամները Ռիո 2016-ում ոսկե մեդալի հույս չէին կարող ունենալ: Մեդալների համար նույնպես բարդ էր լինելու պայքարել, իսկ պատճառը խորքային է:
«Մենք մարզչական խնդիր ունենք: Հաջորդ 4 տարիների ընթացքում մենք շեշտը կդնենք մարզչական աշխատանքի վրա, որ որակապես ու տեխնիկապես բարձր մակարդակի բռնցքամարտիկներ պատրաստեն: Ուշադրություն կդարձնենք մանկապատանեկան դպրոցներին, որովհետեւ հիմքը դրվում է հենց այնտեղ, տեխնիկական մակարդակը սկսվում է բռնցքամարտիկի առաջին քայլերից, ոչ թե արդեն ազգային հավաքականում: Մի շարք գլոբալ խնդիրրներ կան, որոնք մեր՝ սպորտային ղեկավարության լուծելու խնդիրներն են», - ասաց նա:
Բացի Բաչկովից ու Ավագյանից Ռիո 2016-ում Հայաստանի բռնցքամարտի հավաքականը ներկայացնում էին նաեւ 69 կգ քաշային Վլադիմիր Մարգարյանը, 52 կգ քաշային Նարեկ Աբգարյանը եւ 49 կգ քաշային Արթուր Հովհաննիսյանը: Վերջինս պարտվեց իր առաջին մենամարտում՝ 1/16 եզրափակչում, իսկ մյուս 2-ը պայքարից դուրս մնացին 1/8-ում: Մարգարյանի հաշվին տեխնիկական պարտություն գրանվեց, քանի որ հոնքի վնասվածքի պատճառով չէր կարող շարունակել մենամարտը: