Նախագահը հանդիպել է «Ամուլսարն առանց հանքի» ցույցի մասնակիցներին, պարել նրանց հետ միասին
Հայկական բնապահպանական ճակատը այսօր բաց նամակով դիմել է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանին, որպեսզի նա պատասխանի «Լիդիան Ինթերնեշընըլի» հետ իր կապերի մասին հարցերին, քանի որ Ամուլսարում ոսկու արդյունահանման ծրագրի հետ կապված պատասխանատու է հենց «Լիդիան Ինթերնեշընըլը»:
Բաց նամակից հետո բողոքի հերթական ցույցն է իրականացվում «Ամուլսարն առանց հանքի» նախաձեռնության կողմից, որի անդամները Մաշտոցի պուրակից հասել էին մինչեւ նախագահի նստավայր: Նրանց հետ հանդիպեց նախագահ Արմեն Սարգսյանը, ում էլ անձամբ հանձնեցին բաց նամակի օրինակը:
Նախաձեռնության մասնակիցներն առաջարկեցին նախագահին ժամանակավորապես դադարեցնել հանքի շահագործումը, մինչեւ որ կհստակեցվի, որ շահագործումը անդառնալի հետեւանքներ չի ունենալու, կտրվի այդ մասին երաշխավորություն: Բայց ավելի լավ կլիներ առհասարակ կասեցնել շահագործման ծրագիրը:
Արմեն Սարգսյանը խոստացել է ուսումնասիրել իրավիճակն ու պատասխանել: «Ամուլսարն առանց հանքի» նախաձեռնության անդամները նշեցին, որ իրենց հետագա գործողությունները կախված կլինեն նախագահի պատասխանից:
Նախագահի պատասխանը լսելուց հետո նախաձեռնության անդամները նախագահականի մոտ շուրպար են բռնել, որին միացել է նաեւ Արմեն Սարգսյանը, պարել երիտասարդների հետ միասին: