ՃՈ տուգանքները մեծ թիվ են կազմում, մի մասը կսառեցվի, կհանվեն նաեւ ԴԱՀԿ կատարողական ծախսերը
ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից մշակված օրենքի նախագծով  նախատեսվում է մինչեւ 2018 թվականի հունվարի 1-ը ՎԻՎ որոշ հոդվածներով նախատեսված վարչական իրավախախտում կատարած անձանց ազատել տուգանքի գումարը (չվճարած մասը), ինչպես նաեւ այն բռնագանձելու կապակցությամբ առաջացած կատարողական ծախսերը վճարելու պարտականությունից:
ԱՆ հաղորդագրության համաձայն, այս նախաձեռնության անհրաժեշտությունը պայմանավորված է ճանապարհային երթեւեկության անվտանգության բնագավառում նշանակված տուգանքների մեծ թվով, որը, մի կողմից, չի նպաստում պետության կողմից իրավախախտումների կանխմանը ուղղված քաղաքականության արդյունավետ իրականացմանը, իսկ, մյուս կողմից, տուգանքների վճարումը, կապված հասցեատերերի սոցիալական վիճակով, շատ դեպքերում ունենում է բացասական հետեւանքներ: