Հայաստանի ձյուդոյի ազգային հավաքականը չի մասնակցի Բաքվում կայանալիք աշխարհի 2018 թ. առաջնությանը: Այս մասին հայտնում է Հայաստանի սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարությունը: Նշվում է, որ Բաքուն հրաժարվել է ապահովել հայ մարզիկների անվտանգությունը:
«Ընդունող երկիրը հրաժարվել է պաշտոնապես ներկայացնել Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակության անվտանգությունն ապահովող անհրաժեշտ երաշխիքներ»,- ասված է ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարության հայտարարության մեջ:
Մրցաշարը տեղի է ունենալու սեպտեմբերի 20-27-ը: Այն վարկանիշային է 2020 թ. Տոկիոյում կայանալիք օլիմպիական խաղերի համար: Ավելի վաղ, ՀՀ հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արմեն Նազարյանը ՀԺ-ի հետ զրույցում ասել էր, որ ստուգատեսը բաց թողնելը կարող է բացասաբար ազդել հայ ձյուդոիստների վրա: ՀՀ ֆեդերացիայի փոխնախագահ Թաթուլ Հովհաննիսյանն էլ նշել էր, որ դա մեծ խնդիր չի առաջացնի, քանի որ ձեռքից բաց թողած Բաքվի վարկանիշային միավորները կարելի է լրացնել այլ մրցաշարերում: