Ազգային ժողովում ՀՅԴ խմբակցության 2 պատգամավորի բացակայության պատճառով Ընտրական օրենսգրքի ընդունումը վտանգված է: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետին առընթեր Ընտրական օրենսդրության բարեփոխումների հանձնաժողովի քարտուղար Դանիել Իոաննիսյանը:
«Դաշնակցական 2 պատգամավորի բացակայության պատճառով Ընտրական օրենսգրքի ընդունումը, մեղմ ասած, վտանգված է»,- ասած է նրա գրառման մեջ:
ՀՀ ազգային ժողովը կառավարության առաջարկությամբ այսօր գումարել է արտահերթ նիստ: Նիստի օրակարգում է «Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգիրք» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը։
Գործադրի առաջարկով նոր օրենսգիրքը պետք է ընդունվի արագացված կարգով, որպեսզի դեկտեմբերին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններն անցնեն փոփոխված իրավական ակտով։
Հոկտեմբերի 22-ին մեկ անգամ արդեն ԱԺ-ն չընդունեց ԸՕ փոփոխություններն արագացված ռեժիմով քննարկելու նախաձեռնությունը: Այդ օրը նիստին մասնակցում էր 53 պատգամավոր, բայց ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի փոփոխություններն ընդունելու համար անհրաժեշտ է 63 պատգամավորի կողմ քվե, քանի որ սա համարվում է Սահմանադրական օրենք:
Հանրապետական պատգամավորները դժգոհում են, որ օրենսգրքի փոփոխությունը հապճեպ որոշում է։ Իսկ կառավարության ներկայացուցիչներն ՀՀԿ-ի պահվածքը որակեց սաբոտաժ: