ՀՀ կրթության եւ գիտության նախկին նախարար Լեւոն Մկրտչյանն իր պաշտոնական պարտականությունները դադարեցնելուց (26/04/2018) հետո 2018 թվականի մայիսի 23-ին բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովին է ներկայացրել իր գույքի եւ եկամուտների հայտարարագիրը։
Որպես անշարժ գույք Մկրտչյանը հայտարարագրել է 2 բնակարան, 1 ավտոտնակ եւ 1 հողամաս։ Որպես շարժական գույք նախկին նախարարը հայտարարագրել է 1 ավտոմեքենա «LEXUS RX 350» մակնիշի։
Պաշտոնական պարտականությունները դադարեցնելու օրվա դրությամբ` Մկրտչյանն ունեցել է երկու բաժնեմաս՝ 37 մլն 150 դրամի եւ 85 մլն 650 հազար դրամի չափերով։ Նա նաեւ հայտարարագրել է բաժնետոմս 70 մլն 444 հազար 600 դրամի չափով։
Լիազորությունները դադարեցնելու օրվա դրությամբ` Մկրտչյանն ունեցել է 5 տարբեր չափերի փոխառություններ, որոնցից մեկը` 60 հազար 888 եվրոյի, երկրորդը՝ 45 հազար դոլարի, երրորդը՝ 30 հազար եվրոյի, չորրորդը՝ 10 հազար 663 եվրոյի եւ հինգերորդը՝ 165 հազար 967 ռուբլու չափով։
Պաշտոնը դադարեցնելու օրվա դրությամբ` նախկին նախարարն ունեցել է 40 հազար դոլար, 67 հազար եվրո եւ 15 մլն 783 հազար դրամ;
Այս տարվա հունվարի 1-ից մինչ պաշտոնական պարտականությունները դադարեցնելու օրվա դրությամբ` Լեւոն Մկրտչյանն ունեցել է 18 մլն 569 հազար 631 հազար դրամի չափով եկամուտ, որից 403 հազար 992 դրամը գոյացել է տրված փոխառությունների դիմաց ստացված տոկոսից, 1 մլն 710 հազար 39 դրամը եւ 155 հազար 600 դրամը գոյացել է երկու տարբեր աշխատավարձերից, իսկ 4 մլն 500 հազար դրամը, 9 մլն 200 հազար դրամը եւ 2 մլն 600 հազար դրամը գոյացել են 3 տարբեր շահաբաժիններից։