Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականը բաց թողեց խոշոր մրցաշարի մասնակցելու պատմության իր ամենաիրական հնարավորություններից մեկը: Երեկ՝ նոյեմբերի 19-ին, Ազգերի լիգայի D դիվիզիոնի 4-րդ խմբի խմբային փուլի հետ մեկտեղ ավարտվեցին նաեւ ՀՀ ընտրանու ելույթներն այդ մրցաշարում. թիմը դուրս մնաց Եվրո 2020-ի ուղեգրի համար պայքարից: ՈՒԵՖԱ-ի այս նոր ձեւաչափը ՀՀ-ին հնարավորություն էր տվել իրեն հավասարազոր, նույնիսկ ավելի թույլ մրցակիցների դեմ պայքարել, բայց չօգտվեց առիթից:
Վիճակահանությունը բավական բարենպաստ էր՝ Մակեդոնիա, Լիխտենշտեյն, Ջիբրալթար: Սպասվում էր, որ ամենաբարդ մրցակիցը Մակեդոնիան է լինելու՝ 3-ից ամենաբարդը, բայց ոչ անհաղթահարելի: D դիվիզիոնի 4-րդ խմբի հենց առաջին՝ Լիխտենշտեյնի դեմ տնային հանդիպումը, սակայն, անկախ հաղթանակից (2:1), մտավախությունների տեղիք տվեց մանեդոնացիների դեմ խաղից առաջ: Եվ դրանք ամբողջովին արդարացան հանդիպման ընթացքում. անատամ խաղ, առանց աչքերում կրակի, որի մասին այդքան խոսում էր այդ ժամանակ դեռ գլխավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանը, ու 2:0 հաշվով պարտություն այն դեպքում, որ այդպես խաղացող մրցակցին կարելի էր եւ հաղթել:
Իսկական ֆիասկոն սպասվում էր Ջիբրալթարի դեմ 3-րդ տուրում: Այդ խաղը լավ հնարավորություն էր ինքնավստահությունը վերականգնելու համար, սակայն հայերը ոչ թե վերականգնեցին իրենց ինքնավստահությունը, այլ տանը՝ «Հանրապետականում», որտեղ ազատ տեղերը քիչ էին՝ սեփական երկրպագուների աչքի առաջ «դուխ տվեցին» մրցակցին: Թույլ տվեցին պատմություն կերտել՝ տանելով իրենց առաջին հաղթանակը (1:0) պաշտոնական խաղերում:
Այդ ցավալի պարտությունից հետո խմբում առաջին տեղը զբաղեցնելու հնարավորությունները կտրուկ նվազեցին: Ու թեեւ հաջորդ խաղում տանը գերազանց ու ոգեւորիչ խաղով ջախջախեցին Մակեդոնիային (4:0), այդ շանսերը մնացին միայն տեսական: Հաղթանակն էլ ընդամենը մեղմ սփոփանք էր:
Վերջին 2 խաղերում մնում էր միայն հաղթել ու սպասել հրաշքի, որ խմբի մյուս հանդիպումներն այնպես կդասավորվեն, որ Մակեդոնիան կկորցնի առաջին հորիզոնականը: Սակայն այս առաջադրանքն էլ 100 տոկոսով կատարել չստացվեց: Ճիշտ է՝ հայերը 6:2 հաշվով վրեժ լուծեցին Ջիբրալթարից, բայց քիչ էր մնում երեկ պարտվեին Լիխտենշտեյնին: Միայն հանդիպման վերջում փրկվեցին (2:2):
Խմբային փուլի ավարտից հետո D լիգայի 4-րդ խումբն այսպիսին է.