ՀՀ մշակույթի նախարարությունը մերժել է Օպերայի եւ Բալետի Ազգային Ակադեմիական թատրոնի բալետի մենապարող 23-ամյա Վահագն Մարգարյանի վերջին հրաժեշտը Օպերայում կազմակերպելու՝ Մարգարյանի հարազատների խնդրանքը։ Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ին հայտնեց Վահագնի ընկեր Գեղամ Շերոյանը:
Վերջինիս խոսքով, երեկ՝ նոյեմբերի 20-ի երեկոյան, բալետի արտիստները մոտեցել են իրենց տնօրինությանը, խնդրել, որ ընկերոջ հրաժեշտի երեկոն կազմակերպվի Օպերայում, տնօրինությունը ողջունել է եւ իր համաձայնությունը տվել: Սակայն, երբ գործը հասել է մշակույթի նախարարության թույլտվությանը՝ վերջիններս մերժում են ստացել:
«Մշակույթի նախարարությունը պարզաբանեց, որ Վահագն Մարգարյանը ՀՀ վաստակավոր արտիստ չէ, վերջին հրաժեշտը Օպերայի եւ Բալետի Ազգային Ակադեմիական թատրոնում կազմակերպելու համար պետք է նիստ կազմակերպել, որը մոտ 4 օր կտեւի»,- ասաց Գեղամ Շերոյանը: Մշակույթի նախարարությունը փոխարենն առաջարկել է Վահագնի հրաժեշտի երեկոն կազմակերպելու համար եկեղեցի տրամադրել եւ հոգալ բոլոր ծախսերը:
«Ուզում եմ մեզ ճիշտ հասկանան, սա ամենեւին էլ գումարի խնդիր չէր: Այս օրերին մենք ոչ մեկի օգնության կարիքն էլ չենք ունեցել թե՛ Վահագնի բուժման, թե՛ հիվանդանոցի ծախսերի եւ այլնի, ոչ մի բանի համար գումարի խնդիր չի եղել: Նույն այդ եկեղեցին մենք կարող էինք վարձել, ուղղակի Վահագնը այդ թատրոնում էր, բալետի թատրոնը Վահագնի տունն էր, օրը 24 ժամ եղել է այդտեղ, ոչ թե իր տան մեջ»,- ասաց Վահագն Մարգարյանի ընկերը:
Վերջինիս խոսքով՝ իրենց միակ ցանկությունն էր, որ վերջին անգամ, գոնե մեկ ժամով Վահագն Մարգարյանը լիներ իր «տան» մեջ:
Մշակույթի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Սամվել Մուրադյանը ՀԺ-ին փոխանցեց՝ երբ նախարարությանն առաջարկություն է ներկայացվել, դա թերեւս աշխատանքային օրվա ավարտին է եղել: Ամբողջ ընթացակարգը կազմակերպելու համար ժամկետները սեղմ են եղել. «Մենք նրանց այդ ամենի մասին տեղեկացրել ենք: Գոյություն ունի կառավարության 2006 թվականի համապատասխան որոշում, որով սահմանված ընթացակարգով կազմակերպվում են հրաժեշտի եւ թաղման ծիսակատարությունները՝ կառավարության կողմից ստեղծված հանձնաժողովի որոշմամբ»:
Մեր դիտարկմանը, թե նախարարությունը Վահագն Մարգարյանի հարազատների խնդրանքը մերժելիս ժամկետի մասին բոլորովին էլ չի հիշատակել, փոխարենը՝ նշել 23-ամյա արտիստի կոչում չունենալը, Սամվել Մուրադյանը հերքեց:
Աշխատակազմի ղեկավարը վստահեցրեց, որ մերժումը պետք չէ բացարձակապես կապել կոչման հետ եւ որ մերժելու հիմնական պատճառը համապատասխան ընթացակարգ տալու խնդիրն է եղել. «Մանավանդ որ խոսքը գնում էր, այսօրվա՝ նոյեմբերի 21-ի՝ ժամը 12:00-ի մասին»: Աշխատակազմի ղեկավարից հետաքրքրվեցինք, թե քանի օր էր անհրաժեշտ՝ որոշում կայացնելու համար, վերջինս պատասխանեց, որ 1-ից 2 օր:
Վահագն Մարգարյանի ընկերոջ՝ Գեղամ Շերոյանի խոսքով՝ շատերն են ցանկություն հայտնել գնալ Արմավիրի մարզի Ապագա գյուղ, որտեղ երջանկահիշատակ երիտասարդի հրաժեշտի երեկոն է լինելու: «Մարդ կա՝ իր կողմից ուզում է մի փունջ ծաղիկ վերցնի, բայց չգիտի՝ ծաղիկներն առնի, թե տաքսուն վճարի: Կարող է՝ կոպիտ է հնչում, բայց բոլորս էլ գիտենք այսօր մեր պայմանները»,- ասաց Գեղամ Շերոյանը:
Բալետի 23-ամյա արտիստի ընկերներն անչափ վիրավորված են, հայտնում են, որ նման վերաբերմունքի չէին սպասում. «Վահագնը թատրոնի արեւն էր: Այդ տարիքում նման տվյալներով, հավատացեք նա այն մարդկանցից էր, որ իր պարագայում երկու երնեկ մի տեղում էր»:
Վահագն Մարգարյանը միջազգային մրցույթների հաղթող էր, մրցանակակիր: Նա Հայաստանը ներկայացրել է նաեւ «Պատանի պարողների Եվրատեսիլ» մրցույթում: Վահագն Մարգարյանը վթարի էր ենթարկվել նոյեմբերի 6-ին, Երեւան-Աշտարակ ավտոճանապարհին, անգիտակից վիճակում տեղափոխվել էր «Արմենիա» ԲԿ: 23-ամյա արտիստը վթարի հետեւանքով ստացել էր գանգուղեղային ծանր վնասվածք, վնասվել է ստոծանին, հեռացվել է փայծաղը: Վահագն Մարգարյանը «Հերացի» թիվ 1 հիվանդանոցային համալիր էր տեղափոխվել նոյեմբերի 13-ի երեկոյան՝ հարազատների նախաձեռնությամբ:
Վահագն Մարգարյանի հոգեհանգիստը տեղի կունենա նոյեմբերի 21-ին՝ ժամը 18:00-ին, Արմավիրի մարզի Ապագա գյուղում (7-րդ փող. 12 տուն): Հուղարկավորությունը՝ նոյեմբերի 22-ին՝ ժամը 14։00-ին, նույն հասցեից։