ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը ֆեյսբուքյան իր էջի ուղիղ եթերում պատմել է երեկ՝ նոյեմբերի 28-ին Երևանի քննչական վարչությունում տեղի ունեցած հարցաքննության մասին:
Աշոտյանի խոսքերով, ինքը հարցաքննության է կանչվել մի քրեական գործով, որը հարուցվել էր դեռևս իշխանափոխությունից առաջ, բայց ինքն այդ գործում ներգրավվել է «ընդդիմադիր դառնալուց հետո միայն:
«Քրեական հոդվածը կոչվոմ է պաշտոնեական դիրքի վերազանցում՝ զավեշտալի մի պատմություն, որը չի տեղավորվում որէ տրամաբանության մեջ», ասաց նախկին նախարարը, ապա ինչպես խոստացել էր՝ անցավ քաղաքական գնահատականներին․ «Պարզվում է, որ ընտրարշավի ամենաթեժ փուլում, երբ առանց այդ էլ արտահերթ ընտրություններ են, երբ քարոզարշավն ընդամենը տևում է հաշված օրեր, ինձ, որ արմատական ընդդիմադիր ուժի քարոզչության ողջ պատասխանատուն եմ, կանչում են անհեթեթ գործով, տալիս են անիմաստ, բյրուրոկրատական հարցեր։ Ես դա ինչպե՞ս մեկնաբանեմ․ անիմաստ կտրել ինձ աշխատանքից նշանակում է խոչընդոտել կուսակցության քարոզչությունը և մասնակցությունը այս ընտրություններին, խոչընդոտել իմ անձնական քարոզարշավը և իհարկե սուր ճոճել, վախեցնել այս գործով, որովհետև պարբերաբար շշուկներ են պտտվում, որ այս գործը առանձնացվելու է, ուղարկվի ՀՔԾ»,-ասել է Աշոտյանը։
Գործի իրավական կողմը, նրա խոսքով, անհեթեթ է, քաղաքական կողմը տեսանելի՝ «ճնշում, խաթարում, խանգարում քաղաքական գործընթացներին»: Այլ կերպ Աշոտյանն այս ամենը վենդետա է որակում:
Արմեն Աշոտյանը մանրամասներ է ներկայացրել քրգործի վերաբերյալ: