Օր 10-րդ. այսօր հացադուլի մեջ գտնվող ռեժիսորի ծնունդն է, նա կհանդիպի Մակունցին
Արդեն 10-րդ օրն է՝ կինոեժիսոր, Պարալլելս Ֆիլմպրոդաքշն կինոընկերության հիմնադիր Հովհաննես Գալստյանը հացադուլ է անում: Այսօր՝ դեկտեմբերի 12-ին, ռեժիսորի ծննդյան օրն է, որը Գալստյանն անցկացնում է հյուծված եւ առողջական որոշակի խնդիրներով:
Այս ընթացքում, երբ ռեժիսորը Մատենադարանի մոտ վրան էր տեղադրել ու հացադուլ էր անում, նրան այցելեցին արվեստի բազմաթիվ գործիչներ, մտավորական ընկերներ եւ պաշտոնյաներ, այդ թվում՝ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը: Սակայն այցելություններն ու Գալստյանին ուղղված հորդորները՝ հացադուլը դադարեցելու հետ կապված, կարծես թե անարդյունք էին մնում մինչեւ այն պահը, երբ ռեժիսորին չայցելեց մշկույթի նախարարի պաշտոնակատար Լիլիթ Մակունցը:
Հովհաննես Գալստյանի խոսքով՝ մտերմիկ եւ շատ արդյունավետ զրույց են ունեցել Մակունցի հետ: Վերջինս հայտնեց, որ հաճելիորեն զարմացած է Լիլիթ Մակունցի մարդկային որակներով ու մտքի ճկունությամբ: Այսօր նրանք հանդիպում են ունենալու, դարձյալ քննարկելու են եւ ուսումնասիրելու են ֆիլմի հետ կապված բոլոր փաստաթղթերը: Մակունցը խոստացել է հարցին վերջնական լուծում տալ:
Գալստյանը հերթական անգամ անդրադարձավ 2018 թվականին կինոյի մասին օրենքում ավելացված օրենքի նոր կետին, որն անհիմն կիրառվել է Ազգային կինոկենտրոնի կողմից:
Գալստանի «Տատիկիս վարսեր» ֆիլմը հայ-բուլղարա-գերմանական համարտադրություն է: Այն նախատեսված էր էկրան բարձրացնել 2019-ի փետրվարին, սակայն անժամկետ արգելափակված է: Այսօր հրավիրած ասուլիսում տեսակապի միջոցով լրագրողների եւ ռեժիսոր Գալստյանի հետ կապ էին հաստատել նրա գերմանացի եւ բուլղարացի գործընկերները:
«Քանի որ նախնական համաձայնություն կար եւ ծրագիրն էլ շատ խոստումնալից էր, մենք բուլղարացի համարտադրողի հետ որոշեցինք մասնակցել այս ծրագրին: Երբ հայկական կողմը դադարեցրեց ֆիմանասավորումը, ստիպված եղանք պրոցեսը սառեցնել, այս պահին սպասում ենք որոշակի քայլերի հենց նրանց կողմից, որ նորից վերսկսենք»,-ասաց Գերմանիայի գործընկեր Լաուրան:
Լաուրան նկատեց, որ սա առաջին համատեղ կինոարտադրությունը պիտի լինի Գերմանիայի հետ: Նա հույս հայտնեց, որ խնդիրը որքան հնարավոր է՝ արագ լուծում կստանա, շեշտեց, որ նախագիծն իրեն անչափ դուր է եկել:
Խոսելով բուլղարական գործընկերների հետ համագործակցության մասին՝ Հովհաննես Գալստյանը հայտնեց, որ 100 հազար եվրո պետք է տրամադրի Բուլղարիայի մշակույթի նախարարությունը, սակայն, ըստ նրանց օրենքի, եթե հայկական կողմը չկատարի իր պարտավորությունները, ապա նախագիծը կզրկվի տրամադրվող 100 հազար եվրոյից:
Տեսակապի միջոցով կապ հաստատած բուլղարացի գործընկերը նշեց, որ պատրաստ է գալ Հայաստան եւ Գալստյանի հետ միասին հացադուլ սկսել: Գալստյանն էլ փոխանցեց, որ ավելի շուտ ինքը կգնա Բուլղարիա՝ նկարահանումների, քան վերջինս կմիանա իր հացադուլին: