Երեւանի գլխավոր ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացրեց, որ Արամի 23 հասցեի հուշարձան շենքի խնդիրը վերջապես լուծված է, եւ հարցը համարում է փակված:
«Այսօր ստորագրվելու է եռակողմ պայմանագիր՝ տարածքը իրացնողի՝ AMC-ի, «Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար Տիգրան Հեքեքյանի ու մշակույթի նախարարության միջեւ»,- տեղեկացրեց նա։
Պայմանագրով նախատեսվում է, որ կառուցապատողը 14 միլիոն դրամ է տրամադրելու իտալացի ճարտարապետ Լուչիո Պեցին՝ կառույցի վերականգնման նախագիծ մշակելու համար: «Ես ուրախ եմ, որ Լուչիո Պեցին գալիս է Արամի 23-ի համար։ Իհարկե, շատ ավելի ուրախ կլինեի, որ մեր որոշ եկեղեցիների փլված պատերի համար, որոնք ունեն շատ ավելի մեծ արժեք, Լուչիո Պեցին գար, բայց չեկավ։ Հիմա գոնե կարողանանք այդ հարցը լուծել: Կարծում եմ՝ բոլոր կողմերն այժմ հանգիստ կլինեն»,- նկատեց Մեսչյանը։
Քաղաքապետարանն, ըստ նրա, այս խնդրի հետ ոչ մի առնչություն չունի, բացի բարոյականից. «Մենք ուղղակի զորավիգ ենք կանգնում այս ամենին, սա բարի կամքի արտահայտություն է, որովհետեւ կոնկրետ դեպքում հուշարձանի սեփականատերը եւ կառուցապատողը պետք է իրար հետ այս հարցերը լուծեն»:
Արթուր Մեսչյանը նշված շենքի պատի փլուզման շուրջ առաջացած աղմուկը չափից ավելի շատ համարեց՝ նկատելով, որ եղել են ավելի լուրջ դեպքեր, նույնիսկ մարդկային զոհերով, բայց հարցն այդպիսի արձագանք չի ստացել:
Փլուզված շենքում տեղակայված էր Տիգրան Հեքեքյանի գլխավորած «Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» երգչախումբը։