Կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեն հրապարակել է 2018 թվականի չորրորդ եռամսյակի արդյունքներով 1000 խոշոր հարկատուների ցանկը, ըստ որի՝ 2018 թվականի ամբողջ տարվա ընթացքում նրանք պետական բյուջե են մուտքագրել 926 մլրդ 770 մլն 114 հազար դրամի չափով հարկեր:
Դրա շուրջ 75.66 տոկոսը՝ 701 մլրդ 164 մլն 752 հազար դրամը հավաքագրել են հարկային մարմինները, մնացած 24.34 տոկոսը՝ 225 մլրդ 605 մլն 362 հազար դրամը՝ մաքսայինը: Հայաստանի 10 ամենախոշոր հարկատուները 2018 թվականին միասին վճարել են 227 մլրդ 652 մլն 218 հազար դրամի հարկ, որը կազմում է 1000 խոշոր հարկատուների վճարածի՝ 24.56 տոկոսը:
Համաձայն 2018 թվականի պետական բյուջեի՝ ամբողջ տարվա համար նախատեսվել է հավաքագրել 1 տրիլիոն 248.5 մլրդ հարկեր ու տուրքեր: Միայն 1000 խոշոր հարկատուների կողմից 2018 թվականին հավաքագրվել է բյուջեով նախատեսվածի 74.26 տոկոսը: Նշենք նաեւ, որ Պետական եկամուտների կոմիտեն 2018 թվականի բյուջեով նախատեսվածից շատ ավելին է հավաքագրել` 1 տրիլիոն 306 մլրդ դրամ:
Սակայն ի տարբերություն 2018 թվականի առաջին ինն ամիսների արդյունքների, երբ Հայաստանի խոշոր հարկատուների ցանկը գլխավորում էր` «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը», այս անգամ առաջատարը փոխվել է:
2018 թվականի արդյունքներով՝ Հայաստանի ամենախոշոր հարկատուների ցանկը գլխավորում է Վարդանյանների ընտանիքին պատկանող «Գրանդ Տոբակո» ընկերությունը, որը հաշվետու ժամանակահատվածում պետական բյուջե է վճարել 42 մլրդ 222 մլն 227 հազար դրամի հարկեր եւ տուրքեր: Նախորդ տարի ընկերությունը վճարել էր 34 մլրդ 751 մլն 753 հազար դրամի հարկ:
Խոշոր հարկատուների ցուցակում երկրորդ տեղը զբաղեցնում է «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ընկերությունը՝ վճարած 41 մլրդ 47 մլն 831 հազար դրամ հարկերով: Ի դեպ, վերջին օրերին շատ է խոսվում, որ այս կամ այն ընկերությունը նախորդ տարվա համեմատ ավելի քիչ հարկ է վճարում, փոխարենը կարելի էր նկատել, որ ԶՊՄԿ-ն 2017 թվականի ամբողջ տարվա ընթացքում վճարել էր այս տարվա վճարածի կեսից էլ պակաս հարկ` 18 մլրդ 670 մլն 324 հազար դրամ:
Երրորդ խոշոր հարկատուն «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունն է, որի վճարած հարկերը կազմել են 39 մլրդ 982 մլն 390 հազար դրամ: Քննարկվում է նաեւ, որ նախորդ տարիներին առաջին հորիզոնականը զբաղեցնող «Գապրոմ Արմենիա»-ն «տարօրինակ» կերպով հանգրվանել 3-րդ տեղում: Սակայն այստեղ կարծես թե չեն ֆիքսում, որ «Գազպրոմ Արմենիա»-ի այս տարվա վճարած հարկերը գերազանցում են նախորդ տարվա վճարած հարկերին: Նախորդ տարի ընկերությունը վճարել է` 39 մլրդ 717 մլն 691 հազար դրամի հարկ:
Չորրորդ խոշոր հարկատուն «Սի ՓԻ Էս Օյլ Քորփորեյշն» ընկերությունն է՝ իր վճարած 18 մլրդ 403 մլն 623 հազար դրամով: Հինգերորդ խոշոր հարկատուն «Գեոպրոմայնինգ գոլդ» ընկերությունն է՝ վճարած 16 մլրդ 819 մլն 631 հազար հարկերով:
Վեցերորդ խոշոր հարկատուն ԱԺ նախկին պատգամավոր, գործարար Սամվել Ալեքսանյանին պատկանող «Ալեքս Հոլդինգ»-ն է, որը պետական բյուջե է վճարել 16 մլրդ 191 մլն 390 հազար դրամի չափով հարկեր։ Թերեւս ամենաշատ քննարկվող թեմաներից մեկն այն է, որ Ալեքսանյանի ընկերությունը նախորդ տարի` 2017 թվականին, վճարել էր 21 մլրդ 470 մլն 222 հազար դրամի հարկ, այնինչ այս տարի այդ թիվը բավականին նվազել է։ Նվազել է շուրջ 5 մլրդ 278 մլն 832 հազար դրամի չափով: Որոշ մարդիկ նշում են, թե սա նշանակում է, որ նոր իշխանություններն ու Սամվել Ալեքսանյանը իրար հետ «լեզու» են գտել: Այստեղ հիմնական հարցն այն է, թե որ շրջանում է տեղի ունեցել Ալեքսանյանի կողմից վճարվող հարկերի նվազումը: Եթե նայենք 2017 թվականի առաջին եռամսյակին եւ 2018 թվականի առաջին եռամսյակին Ալեքսանյանի վճարած հարկերը, ապա այն այսպիսին կլինի` 2017-ի հունվար-մարտ ամիսներին «Ալեքս Հոլդինգ»-ը վճարել է 4 մլրդ 490 մլն 937 հազար դրամի հարկ, 2018 թվականի նույն ամիսներին` 3 մլրդ 350 մլն 227 հազար դրամի հարկ:
2017 թվականի առաջին կիսամյակի արդյունքներով` այսինքն հունվարից մինչեւ հունիս, Ալեքսանյանի ընկերությունը վճարել է 11 մլրդ 263 մլն 740 հազար դրամի հարկ, իսկ 2018 թվականի նույն ամիսների ընթացքում ընկերությունը վճարել է 7 մլրդ 678 մլն 256 հազար դրամի հարկ: Այսինքն, հիմնական խնդիրն առաջացել է 2018 թվականի առաջին կիսամյակում: Ընդ որում, եթե 2018 թվականի առաջին եռամսյակում Սերժ Սարգսյանն էր երկրի ղեկավարի պաշտոնին, ապա երկրորդ եռամսյակում Հայաստանում հեղափոխություն տեղի ունեցավ։ Այսինքն, նվազումը տեղի է ունեցել 2018 թվականի առաջին կիսամյակում:
Իրականում Ալեքսանյանի վճարած ընդհանուր հարկերը ոչ միայն չեն նվազել, այլ ավելացել են։
ՊԵԿ-ից ՀԺ-ին ասացին, որ 2017 թվականին գործել է միայն Ալեքս Հոլդինգը, որը զբաղվել է մի քանի տարբեր գործունեություններով` սուպերմարկետների ցանց, ալրաղաց, պարարտանյութի ներմուծում, մեծածախ առեւտուր եւ այլն: 2018 թվականին կազմակերպությունից թվով 7 կազմակերպություններ են ստեղծվել, որոնցից յուրաքանչյուրը զբաղվել է մեկ հստակ գործունեությամբ։ Օրինակ՝ ալրաղացը սկսել է գործել Բաղրամյան ՍՊԸ-ի տակ: Այսինքն, որպեսզի կարողանանք գնահատել Ալեքս հոլդինգի հարկային վճարումները, պետք է վերցնենք 2017 թվականին Ալեքս Հոլդինգի կատարած վճարումները, եւ 2018 թվականին այդ 8 կազմակերպությունների կատարած վճարումները միասին, որովհետեւ այս 8 կազմակերպությունները իրականացրել են այն նույն գործունեությունները, որոնք նախորդ տարի` 2017 թվականին, Ալեքս հոլդինգը իրականացրել է միայնակ: Այսինքն, եթե համեմատենք այդ հարթակի վրա, ստացվում է հետեւյալ պատկերը, որ այս խմբի կողմից 2017 թվականի 21.5 մլրդ-ի փոխարեն, 2018 թվականին բյուջե է վճարվել 22.9 մլրդ դրամ:
Այստեղ հատկանշական է նաեւ այն փաստը, որ այլեւս չկա նախորդ տարիներին ձեւավորված այն արատավոր պրակտիկան, որ տարեվերջին բյուջեով սահմանված հավաքագրումը չկատարելու դեպքում ՊԵԿ-ը գործարարներից հունվար-փետրվար ամսվա հարկերը նախօրոք էր ուզում, որպեսզի կարողանա իր առջեւ դրված «պլանը» կատարել:
Սրան հաջորդող յոթերորդ խոշոր հարկատուն «Ջեյ Թի Այ Արմենիա» ընկերությունն է՝ վճարած 13 մլրդ 978 մլն 758 հազար դրամ հարկերով:
Ութերորդ ամենախոշոր հարկատուն «Ֆիլիպ Մորրիս Արմենիա» ընկերությունն է՝ վճարած 13 մլրդ 624 մլն 348 հազար դրամ հարկերով: Իններորդ ամենախոշոր հարկատուն «Ինտերնեյշնլ Մասիս Տաբակ» ընկերությունն է՝ վճարած 13 մլրդ 133 մլն 31 հազար դրամ հարկերով: Խոշոր հարկատուների տասնյակը եզրափակում է Բարսեղ Բեգլարյանին պատկանող «Ֆլեշ» ընկերությունը՝ վճարած 12 մլրդ 248 մլն 990 հազար դրամ հարկերով: Ստորեւ խոշոր հարկատուների 50-յակը.