Մարտի 1-ի իրադարձությունների մասին թյուր ինֆորմացիա է ներկայացված պատմության դասագրքերում․ Արայիկ Հարությունյան
Իմ հրամանով պատմության մասնագետների ներգրավմամբ ստեղծված է հանձնաժողով, որն ուսումնասիրում է դասագրքերում մարտիմեկյան իրադարձությունները խեղաթյուրված ներկայացնելու հարցը։ Այս մասին այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց ԿԳ նախարար Արայիկ Հարությունյանը՝ անդրադառնալով հարցին, որ 2008 թվականի Մարտի 1-ի իրադարձությունները ճշգրիտ ներկայացված չեն պատմության դասագրքերում։
Նախարարը նշեց, որ հանձնաժողովի կազմում ներգրավված են մասնագետներ բուհերից ու դպրոցներից, ինչպես նաեւ անձինք, որոնք բարձրաձայնել են այս խնդիրների մասին․
«Հիմա քննարկում է գնում այդ ուղղությամբ։ Կարծում եմ՝ որոշակի լուծումներից հետո նրանք այդ եզրակացությունը կներկայացնեն։ Խնդիրները նաեւ պատմության դասագրքերի հետ են եղել, մասնագետները կտան եզրակացություն»,- ասաց նա։
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե եթե պարզվի, որ փաստերը խեղաթյուրված են ներկայացվել, ապա դրանց հեղինակները պետք է պատասխանատվությա՞ն ենթարկվեն, նախարարն ասաց, որ պատասխանատվությունների մասին ոչինչ չի կարող ասել, որովհետեւ դա այլ դաշտ ու ոլորտ է։
ԿԳ նախարարը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ անձամբ չի ուսումնասիրել դասագրքերը, խնդրին ծանոթ է հրապարակումներից, բայց ինքն, այնուամենայնիվ կարծում է, որ թյուր ինֆորմացիա է ներկայացված Մարտի 1-ի իրադարձությունների մասին»։