Նոր ՋԷԿ-ի շահագործումը տարեկան շուրջ 8 մլրդ դրամի խնայողության հնարավորություն կտա: Այս մասին այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ Էներգետիկ ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար Գարեգին Բաղրամյանը: Նշենք, որ այսօր ՀՀ կառավարությունում տեղի է ունեցել Երեւանում 250 մեգավատտ հզորությամբ ջերմաէլեկտրակայանի կառուցման վերաբերյալ ուղիղ համաձայնագրի ստորագրումը: Բաղրամյանի խոսքով՝ կայանի շինարարությունը կարող է մեկնարկել արդեն 15-20 օրից եւ կավարտվի 24-25 ամսից։
Բաղրամյանը նշեց, որ նոր ՋԷԿ-ը փոխարինելու է Հրազդանի ՋԷԿ-ին, որն արդեն հնամաշ է, եւ նոր ՋԷԿ-ի շահագործումից հետո, Հրազդանի ՋԷԿ-ն այլեւս չի շահագործվելու:
Բաղրամյանը վստահեցնում է՝ նոր ՋԷԿ-ի շահագործումից հետո արտադրված էլեկտրաէներգիայի սակագինն ավելի էժան կլինի. «Այսօրվա ամենաէժան էլէկտրաէներգիան ՋԷԿ-ի արտադրած 31.5 դրամ է, նոր ՋԷԿ-ի արտադրած էլեկտրանէներգիան կարժենա 27 դրամ: Այսինքն՝ 4 դրամի տարբերություն է 1կվ/ժ-ի մեջ, եւ եթե 1.8-2 մլրդ ծավալով է էներգիա արտադրելու, ապա շուրջ 8 մլրդ դրամի խնայողություն կարվի։ Միայն այդ գործոնը շուրջ 1.5 դրամի չափ ընդհանուր միջին սակագնի նվազեցման կարող է բերել»- նշում է Բաղրամյանը։
«15-20 օրվա ընթացքում կարող են մեկնարկել կայանի շինարարական աշխատանքները: Շինարարության ընթացքում 1000-1100 հոգու համար նախատեսված աշխատատեղ կլինի: Իսկ կառուցումից հետո շուրջ 230 աշխատակից կաշխատի կայանում»,- նշեց նախարարի պաշտոնակատարը:
Ասուլիսին ներկա «Ռենկո ՍպԱ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ջովաննի Ռուբինին էլ ասաց, որ նախագիծը կարժենա 202 միլիոն դոլար. IFC-ն այս ֆինանսավորման փաթեթի առաջատար կազմակերպիչն է: Փաթեթը ներառում է 42 միլիոն դոլար վարկ IFC-ի կողմից եւ 121 միլիոն դոլար՝ IFC-ի սինդիկացված վարկավորման նորարարական հարթակից, Համատեղ վարկավորման պորտֆելի վերահսկվող ծրագրից, ինչպես նաեւ Ասիական զարգացման բանկի, Նավթ արտահանող երկրների կազմակերպության (OPEC) միջազգային զարգացման հիմնադրամի եւ զարգացման ծրագրեր ֆինանսավորող գերմանական DEG (Deutsche Investitions-und Entwicklungsgesellschaft mbH) կազմակերպության կողմից զուգահեռ ֆինանսավորվող վարկերից: 39 միլիոն դոլարի երաշխիք էլ տրամադրում MIGA-ն, որպեսզի օգնի «Ռենկո ՍպԱ» կազմակերպությանը՝ կառավարել ոչ առեւտրային ռիսկերը: