Գեներալ Մանվելի նախկին օգնականն անտեղի «մտահոգվում» է. Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի մուտքերն աճում են
Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ, ԱԺ նախկին պատգամավոր, գեներալ Մանվել Գրիգորյանի նախկին օգնական Մեսրոպ Մանուկյանը օրերս «մտահոգություն» էր հայտնել հիմնադրամի ֆինանսական մուտքերի վերաբերյալ:
Մանուկյանը գրել էր, թե հիմնադրամում չի արտացոլվում վարչապետի կողմից հայտարարված 35 հազար ստվերային աշխատողների մուտքը օրինական դաշտ, որի արդյունքում ամսական 35 մլն դրամ հավելյալ մուտք պիտի լիներ հիմնադրամ: Մանուկյանը ենթադրություն էր արել. «Կամ ստվեր չկար կամ այդ գումարը չի ծառայում իր նպատակին»:
Սրանից բացի եւս 3 կետ է նշել Մանուկյանը. «Օպտիմալացման արդյունքում 10 հազար աշխատողի կրճատվելը նշանակում է ամսական 10 մլն դրամի կորուստ: Պարտադիր վճարներն ուշացումով են մուտքագրվում հիմնադրամի հաշվին: Նվիրատվությունների ծավալը նույնպես մտահոգիչ է»:
«Հայկական ժամանակ» օրաթերթը Պետական եկամուտների կոմիտեից ճշտեց, որ Մանուկյանի պնդումները, մեղմ ասած, չեն համապատասխանում իրականությանը:
Այսպիսով՝ ՀՀ ՊԵԿ տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից ՀԺ-ին տեղեկացրին, որ 2018 թվականին դրոշմանիշային վճարի գծով պետական բյուջե փաստացի վճարվել է 7 մլրդ 370,1 միլիոն դրամ, որը 747,8 միլիոն դրամով ավելի է դրան նախորդող տարում վճարված գումարից: Նախորդող տարի եղել է 6 մլրդ 622 մլն 300 հազար դրամ։ Արդյունքում 2017 թվականի համեմատ 2018 թվականին դրոշմանիշային վճարի կամ զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի մուտքերը աճել են շուրջ 10․15 տոկոսով։
Պարզվում է նաեւ, որ Հայաստանում տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխությունից հետո՝ 2018 թվականի մայիս ամսվանից սկսած՝ յուրաքանչյուր ամիս վճարված դրոշմանիշային վճարների մասով ակնհայտ աճ է արձանագրվել: Այսպես, 2018 թվականի դեկտեմբերին վճարված դրոշմանիշային վճարը կազմել է 781,9 միլիոն դրամ, որը 182,9 միլիոն դրամով ավելի է մայիսին վճարված գումարից: Սա, իհարկե, չի ենթադրում, որ այդ ընթացքում ավելացել է ավելի քան 182 հազար աշխատատեղ, բայց այս գումարների մի մասը հենց հարկային դաշտ մտած աշխատողների վճարներից են գոյացել:
2018-2019 թվականանների հունվար-փետրվար ամիսներին վճարված դրոշմանիշային վճարի դինամիկան ևս ունի աճի միտում: Այսպես՝ 2019 թվականի երկու ամիսների ընթացքում շուրջ 140 միլիոն դրամ ավելի դրոշմանիշային գումար է վճարվել նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Ստացվում է, որ հիմնադրամի մուտքերը գնալով աճում են, իսկ հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Մեսրոպ Մանուկյանը՝ «մտահոգվում»: