Քաղաքապետարանը դիմել է դատարան, որ սրճարանների սեփականտերերը ազատ վիճակում վերադարձնեն համայնքի հողերը
Օպերային թատրոնի հարակից տարածքում այսօր շարունակվեցին սրճարանների ապամոնտաժման աշխատանքները: Ի տարբերություն նախորդ երկու օրերի, քաղաքապետարանի աշխատակիցները դիմադրության չհանդիպեցին:
Ի սկզբանե հայտարարվել է, որ կանաչապատում իրականացնելու նպատակով սրճարաններից ազատվելու է համայնքին պատկանող տարածքի առաջին գոտին: Մինչեւ այժմ ապամոնտաժման աշխատանքներ են իրականացվել միայն «Ատլանտիկ»-ում ու «Ջազզվե»-ում, ինչպես նաեւ ազատվել է «Ռիչ»-ի զբաղեցրած տարածքը: Մյուս երկու սրճարանները, որոնք եւս գտնվում են նշված առաջին գոտում ու ենթակա են ապամոնտաժման, շարունակում են կանգուն մնալ: Խոսքը «Մոնտալի» եւ «Շոկոլադնիցա»-յի մասին է: Դրանց անդրադառնալու իրավական հիմքեր քաղաքապետարանն առայժմ չունի, ինչը ստանալու համար դիմել է դատարան:
Երեւանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Հովսեփ Կուբատյանը տեղեկացրեց, որ համայնքը հայցերից մեկով դիմել է Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ ընդդեմ «Մերի» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության (ՍՊԸ)՝ գումարի բռնագանձման, հողի վարձակալության պայմանագիրը վաղաժամկետ լուծելու, տարածքն ազատ վիճակում Երեւան համայնքին վերադարձնելու եւ կատարված իրավունքի պետական գրանցումը վերացնելու վերաբերյալ: Բանն այն է, որ 2002 թվականին քաղաքապետի եւ «Մերի» ՍՊԸ-ի միջեւ կնքված պայմանագրով 258.5 քմ մակերեսով հողամասը 25 տարի վարձակալության ժամկետով հատկացվել է վարձակալին: Պայմանագրից ծագող վարձակալության իրավունքը նույն 2002 թվականին գրանցվել է ՀՀ ԿԱ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեում եւ «Մերի» ՍՊԸ-ին տրվել է անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքի պետական գրանցման վկայական: Նշված ընկերությանը պատկանում է «Մոնտալ» սրճարանը: Իսկ թե ինչ գումար բռնագանձելու մասին է խոսքը, քաղաքապետարանից չմանրամասնեցին:
Ինչ վերաբերում է «Շոկոլադնիցա»-յին, այս սրճարանը շահագործող «Մագնոլիա» ընկերությունը 2 հազար 613 քմ մակերեսով հողամասը վարձակալել է մինչեւ 2026 թվականը: Երեւան համայնքը դատարանից պահանջում է վարձակալության պայմանագրից հրաժարվելու հիմքով այն լուծված համարել եւ որպես հետեւանք՝ վերացնել «Մագնոլիա» ՍՊԸ-ի անվամբ իրավունքի պետական գրանցումը, պարտավորեցնել «Մագնոլիա» ընկերությանը ազատ վիճակում Երեւան համայնքին վերադարձնել համայնքային սեփականություն հանդիսացող 2 հազար 613 քմ մակերեսով հողամասը:
Այսպիսով, ստացվում է՝ թեպետ հողատարածքը համայնքի սեփականությունն է, դրա վրա գտնվող կառույցները սրճարաններ շահագործող ընկերություններին պատկանում են սեփականության իրավունքով, որոնց նկատմամբ քաղաքապետարանը որեւէ գործողություն անելու իրավունք չունի: Ու փաստորեն չի բացառում, որ դատարանը եւս չտա այդ իրավունքը: Իսկ այդ դեպքում կստացվի, որ կանաչապտման ենթակա տարածքը սրճարաններից կարող է ազատվել միայն մեկումեջ:
Օպերային թատրոնի հարակից տարածքում «Մագնոլիա» ՍՊԸ-ն շահագործում է երեք սրճարան: «Շոկոլադնիցա»-յից բացի «Մագնոլիա»-ն ու «Մեղեդին»: Հովսեփ Կուբատյանն ասաց, որ քաղաքապետարանը ցանկանում է ազատված տեսնել բոլոր երեք սրճարանների զբաղեցրած տարածքները: Նկատենք, սակայն, որ կանաչապատման ենթակա առաջին գոտում գտնվում է դրանց միայն մի մասը:
Քաղաքապետարանի պաշտոնյան, անդրադառնալով այն տեղեկություններին, թե Օպերայի տարածքը սրճարաններից ազատվելուց հետո հաջորդը լինելու է Օղակաձեւ զբոսայգին, ասաց, որ այնտեղ այժմ գույքագրում է իրականացվում՝ պարզելու տնտեսվարողների կողմից տարածքները զբաղեցնելու իրավական հիմքերը: Նույնպիսի գույքագրում իրականացվում է Մոնումենտի այգում: «Բայց հնարավոր գործողությունների ժամկետ դժվար է ասել: Ամենաշուտը դա կարող է լինել հաջորդ տարի»,- նշեց Հովսեփ Կուբատյանը: Նա նաեւ տեղեկացրեց, որ Երեւանում ընդհանուր առմամբ գործում է մոտ 1 500 սրճարան՝ փակ կամ բացօթյա: «Ոչ մի նոր սրճարանի թույլտվություն քաղաքապետարանը չի տվել»,- նոր իշխանություններին նկատի ունենալով՝ փաստեց նա:
հակադիր կարծիքներ
Օպերայի հարակից տարածքում սրճարանների ապամոնտաժման հարցում քաղաքային իշխանությունների բնապահպան ընդդիմախոսները մատնացույց են անում այնտեղի ստորգետնյա ավտոկայանատեղին եւ նշում, որ ներքեւից դուրս եկող արտանետումները թույլ չեն տալու, որ տարածքում ծառեր աճեն: Քաղաքապետարանի բնապահպանության վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Խաչիկ Հակոբյանը համաձայն չէ դրա հետ: «Հենց հիմա դուք այստեղ տեսնում եք բազմաթիվ կանաչ ծառեր, թփեր եւ խոտածածկ: Բնականաբար այդ արտանետումները կան, նրանք նոսրացվում են մթնոլորտային օդում: Հող կա, բավարար սնունդ կա: Եթե մարդիկ կարողանում են իրենց հանգիստը, ժամանցը այս տարածքում անցկացնել, նույն ձեւով բույսերը այստեղ կարողանում են իրենց կենսագործունեությունը ապահովել»,- ասաց նա:
Տարածքում առկա մշտադալար ծառերը, սակայն, մասամբ չորացած ճյուղերով էին: Աշխատակիցներն էլ ավելի վաղ պնդում էին, թե դրանք հաճախ են նորացնում: «Նմանատիպ ոչ մի խնդիր չի լինի: Ինչքան կանաչը ավելի շատանա, այնքան ավելի կնոսրանան եւ կչեզոքանան այդ արտանետումները: Սրանք մշտադալար են եւ այս մշտադալարից 15 սմ հեռավորության վրա բետոնապատած է, ես չգիտեմ՝ ով է տնկել, ինչ նորմայով է տնկել: Վերեւից, տեսնում եք, ճնշվել են, ստվերի տակ են, չունեն հնարավորություն նորմալ արեւի տակ աճելու: Ինչ արտանետման մասին է խոսքը, եթե ներքեւում 15 մեքենա կա, հարեւան փողոցով անցնում են օրական երեւի հազար եւ ավելի մեքենաներ: Բնականաբար ինքնամաքրվում, ինքնակարգավորվում է մթնոլորտը: Չափումները կան, բնապահպանության նախարարության մոնիտորինգի ՊՈԱԿ-ը դրանք հրապարակում է, եւ նման խնդիր չունենք»,- հավաստիացրեց Խաչիկ Հակոբյանը:
Ընդդիմախոսները նաեւ հայտարարում են, թե ավտոկայանատեղիի վրա ոռոգվող այգի ունենալ հնարավոր չէ: Քաղաքապետարանը հակառակն է պնդում եւ միաժամանակ նշում, որ հարկ եղած դեպքում տարածքում հողի շերտ կավելացվի: