Ամեն ինչ կանենք Ֆինլանդիայի դեմ խաղում լավ արդյունք գրանցելու համար. Գյուլբուդաղյանց
Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արմեն Գյուլբուդաղյանցն ընդգծում է, որ իր թիմն ամեն ինչ անելու է առաջիկա խաղում լավ հանդես գալու համար: Այդ մասին նա նշեց այսօր՝ մարտի 25-ին, Եվրո 2020-ի ընտրական փուլի Ֆինլանդիայի դեմ 2-րդ տուրի տնային հանդիպման նախախաղյա ասուլիսի ժամանակ: Նա նաեւ անդրադարձավ մարտի 23-ին կայացած Բոսնիա եւ Հերցեգովինայի դեմ խաղին, որում Հայաստանը մրցակցի հարկի տակ պարտվեց 1:2
-Առաջիկա 5 խաղերից 4-ը տնային է լինելու: Քանի՞ միավոր է հարկավոր հավաքել այդ խաղերում, որպեսզի եզրափակիչ փուլ դուրս գալն իրատեսական լինի: Քանի՞ միավոր եք ակնկալում:
-Ամեն խաղում ակնկալում ենք լավ արդյունք: Մենք խաղից խաղ ենք գնալու: Մենք կետրոնացանք Բոսնիայի խաղի վրա: Ուզում էինք լավ արդյունք գրանցել, ցավոք չստացվեց: Հիմա կենտրոնացել ենք Ֆինլանդիայի խաղի վրա: Կփորձենք ամեն ինչ անել լավ արդյունք գրանցելու համար:
-Այս խաղերից առաջ շատ խոսվեց, որ հավաքական հրավիրված մի շարք ֆուտբոլիստներ խաղային քիչ պրակտիկա ունեն: Ի՞նչ կասեք այդ թեմայով:
-Քիչ պրակիկա ունեցողներից սկսեմ դարպասապահ Արամ Հայրապետյանից, որը կարողացավ իրեն լավագույն կողմերով դրսեւորել: Քիչ պրակտիկա ուներ նաեւ Կառլեն Մկրտչյանը, լավագույններից մեկն էր կատարած աշխատանքով: Գեւորգ Ղազարյանը ճիշտ է՝ շատ էի ուզում, որ ավելի սուր խաղար, բայց պաշտպանությունում շատ մեծ աշխատանք էր կատարել: Նվիրվածության, ցանկության հաշվին կարողացան բացթողումը լրացնել:
-Բոսնիացիներին պարտվելուց հետ հայ ֆուտբոլիստներից մի քանիսը հետխաղյա հարցազրույցներում հարցին, թե ինչն էր պակասում, պատասխանում էին հավատը: Ի՞նչն է պատճառը, որ չեն հավատում, որ կարող են հաղթել:
-Ես էլ եմ նույն կարծիքին: Հայկական ֆուտբոլը մեծ պոտենցիալ ունի: Դա պետք է մանկապատանեկան ֆուտբոլից ներարկենք մեր ֆուտբոլիստների մեջ, որպեսզի մեծ ձգտումով, մեծ հավատով մարզվեն նույնիսկ պատանեկան հավաքականների խաղերի ժամանակ, որոնց համար ասում ենք, որ արդյունքն այդքան կարեւոր չէ: Ճիշտ է՝ կարեւորն այդ ժամանակ պատանի ֆուտբոլիստի զարգացումն է, բայց իմ կարծքով՝ պետք է այդտեղ մեծ հավատով խաղան, որպեսզի լավ արդյունքներ արձանագրեն, իսկ ազգային հավաքական գալիս այդ մեծ հավատով, հաղթողի հոգեբանությունով լինեն:
-Մարտավարության մեջ եւ ընդհանապես կազմում փոփոխություն լինելո՞ւ է:
-Մինչեւ հիմա մի քիչ հիվանդ ֆուտբոլիստ ունենք, վնասվածքով ֆուտբոլիստներ ունենք: Գիտեք՝ առջեւի գծում կարողանում ենք ռոտացիա շատ անել, բայց, օրինակ, հենակետային կիսապաշտպանության գոտում դժվար է: Դրա համար վաղը կորոշենք:
-Յուրա Մովսիսյանը կրկին չի՞ հայտավորվելու, թե՞ հնարավոր է՝ խաղա:
-Չի հայտավորվելու այս խաղին, չի խաղա:
-Ֆինլանդիայի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Մարկու Կաներվան իր ասուլիսի ժամանակ նշել էր, որ ուժեղ ենք միայն Լիխտենշտեյնի հավաքականից: Ի՞նչ եք կարծում, այդպե՞ս է եւ ի՞նչ եք առաջարկելու նրանց վաղը խաղադաշտում, որպեսզի նրանց կարծիքը փոխվի:
-Կարծեմ ասել էր նաեւ, որ պետք է հաղթենք Հայաստանի հավաքականին, կարծեմ ասել էր նաեւ, որ այս շրջափուլում մենք պետք է գրավենք առաջին տեղը եւ մասնակցենք Եվրո 2020-ին:
-Ի՞նչ եք առաջադրելու նրանց:
-Վստահ եմ՝ ով գալիս է ազգային հավաքական՝ լինի մարզիչ, լինի ֆուտբոլիստ, դուրս է գալիս մեծ ձգտումով, ցանկությունով, որպեսզի կարողանա լավ արդյունք գրանցել ազգին ուրախացնել, դա առաջինն է՝ ազգին ուրախացնել իր արդյունքներով, լավ խաղով:
-Նախորդ խաղից առաջ Վարազդատ Հարոյանն առողջական խնդիրներ ուներ: Ինչպե՞ս է նրա վիճակը:
-Հարոյանին փոքր հասակից գիտեմ: Մարտիկի բնավորություն ունի: Ջերմություն ուներ, չնայած խաղի օրն արդեն լավ էր, ջերմություն չուներ, եւ տեսաք՝ ինչպես կռվեց մինչեւ վերջ: Կարծեմ, Էդին Ջեկոն միայն ստանդարտից 1 պահ ունեցավ, մեկն էլ խաղի ժամանակ, դա  էլ ինքը չէր: Կարողացավ ամբողջովին վնասազերծել Ջեկոյին:
-Կխնդրեմ մեկնաբանել Նորբերտո Բրիասկո Բալեկյանի խաղը:
-Ասել եմ, որ Լատինական Ամերիկայից գալուց հետո շատ դժվար է նրանց համար ադապտացվել: Բայց նա էլ երեւում է՝ մարտիկի բնավորույուն ունի: Կարողացավ: Դուրս եկավ դաշտ, լավ տպավորություն թողեց: Կարողացավ պայքարել, գնդակ պահել, պահեր ստեղծել: Տեսաք՝ նրա՝ դաշտ մտնելուց հետո մեր թիմի խաղը, մի քիչ ավելի սուր պահեր ունեցանք:
-Սարգիս Ադամյանի փոխանցումների ճշգրտությունը Բոսնիա եւ Հերցեգովինայի դեմ խաղում 50% էր, իսկ Արտակ Գրիգորյանինը՝ 67%: Եթե Ադամյանի պարագայում մի փոքր հասկանալի է, ապա ի՞նչ եք կարծում, հենակետային կիսապաշտպանի համար 67% ճշգրտությունը… ընդհանրապե նրա համագործակցությունը Կառլեն Մկրտչյանի հետ չստացվեց: Ի՞նչ կարծիքի եք:
-Ասեմ, որ Արտակը նույնպես պաշտպանության համար շատ մեծ ծավալի աշխատանք կատարեց, նույնը Մկրտչյանը: Շատ օգնեցին պաշտպաններին: Այո՛, պաշտպանությունից դուրս գալիս, առաջին փոխանցման հարցում խոտանը իրոք շատ էր: Կուզենայի, որ Արտակ Գրիգորյանի մոտ խոտանը մի փոքր քիչ լիներ:
-Ալիկ Առաքելյանը հայտացուցակից դուրս էր թողնվել: Այս խաղի համար ի՞նչ մտքեր ունեք երիտասարդ ֆուտբոլիստներին վերջապես խաղաժամանակ տալու վերաբերյալ:
-Անգլիայի հավաքականում 30 տարում առաջին անգամ եղավ, որ 18 տարեկան 2 ֆուտբոլիստ միասին խաղում էին դաշտում: Եթե ինձ ճանաչում եք, իմ անցած ճանապարհը գիտեք, կողմնակից եմ երիտասարդ ֆուտբոլիստներին զարգացնելու, նրանց անպայման տեղ տալու: Շատ եմ ասում, որ ունենք, այո՛, Էրիկ Վարդայան, Հովհաննես Հարությունյան, տաղանդավոր տղաներից է, Ալիկ Առաքելյան, Պետրոս Ավետիսյան, Արթուր Քարտաշյան, շատ եմ ուզում նրանց անպայման ներգրավել ազգային հավաքականում: Ավետիսյանի մասով ասում էին, որ ֆիզիկապես մի փոքր պատրաստ չէ, որովհետեւ նախապատրաստական հավաքը լավ չի անցել: Բայց աստճանաբար լավ մարզավիճակ է ձեռք բերում, առաջնությունում էլ լավ, արդյունավետ խաղ է ցույց տալիս: Որ մեկնել էի Կիպրոս, Առաքելյանի խաղը նայեցի: Գոլ խփեց, գոլային փոխանցում կատարեց, շատ լավ է խաղում: Մեր ապագաներից մեկն է: Բայց Էդգար Բաբայանը նույնպես երիտասարդ է: Բալեկյանը նույնպես երիտասարդ է: Աստիճանաբար ներգրավելու ենք անպայման: Իմ նպտակներից է, որ կարողանանք երիտասարներին ներգրավել հիմնական կազմում, բայց շատ կուզեի, որ դա լիներ սահուն, ոչ թե արհեստական:
-Վաղվա խաղում կարող ենք ակնկալել, որ Արաս Օզբիլիսն ավելի շատ խաղաժամանակ կստանա:
-Կազմը վաղն ենք որոշելու, որպեսզի հասկանանք՝ ովքեր վնասվածքներ ունեն, ովքեր են վերականգնվել: