Կոնստանտին Օրբելյանին Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի տնօրենի պաշտոնից ազատելու մասին նախապես ոչ մի զգուշացում չի եղել: Այս մասին հայտնեց անձամբ Օրբելյանը՝ նշելով, որ շարունակում է զբաղեցնել Օպերային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարի պաշտոնը:
Գեղարվեստական ղեկավարից հետաքրքրվեցինք՝ ինչ որ քայլեր ձեռնարկելո՞ւ է, որպեսզի փորձի տնօրենի պաշտոնը վերադարձնել, Օրբելյանն ասաց, որ դա արդեն Օպերային թատրոնի կոլեկտիվի որոշելիքն է: Նախկին տնօրենն այս պահին ոչինչ չի պատրաստվում անել, սակայն չի պատրաստվում նաեւ հեռանալ թատրոնից, քանի որ շարունակելու է զբաղեցնել գեղարվեստական ղեկավարի պաշտոնը: «Ես մնում եմ, ես այստեղ եմ, թե ինչ կարգավիճակով՝ պարզ կդառնա: Ես իմ կյանքից արդեն բավականաչափ ներդրել եմ այս թատրոն, առջեւում շատ պլաններ կան, այնպես որ մնում եմ»,-ասաց նա:
Նաեւ հայտնեց, որ Նազենի Ղարիբյանը, չգիտես ինչու, որոշել է, որ Օրբելյանը 1,5 տարի առաջ ոչ օրինական ձեւով է նշանակվել Օպերային տնօրենի պաշտոնում: «Այդ մասին Ղարիբյանը խոսում է իր պաշտոնավարման առաջին օրվանից, բայց դա իր որոշելիքը չէ, այլ՝ դատարանի, դատարանը թող որոշի՝ ինձ անօրինակա՞ն են նշանակել, թե՝ ոչ։ Ես միայն կարող եմ ասել, որ ինձ օրինական են նշանակել եւ իմ նշանակման համար կառավարության հատուկ որոշում է եղել»,-ասաց Օրբելյանը:
Ավելի վաղ հարցազրույցներից մեկում Ղարիբյանը նշել էր, որ Օպերային թատրոնում Օրբելյանը 3 պաշտոն է զբաղեցնում, ինչը օրենքի խախտում է, եւ շուտով այդ հարցն էլ կլուծվի: