Նարեկ Սարգսյանի արտահանձնման մասով էքստրադիցիոն գործընթացում ենք․ գլխավոր դատախազ
Էքստրադիցիոն գործընթացում ենք գտնվում, անհրաժեշտ կոնվենցիոն պահանջներն ապահովված են, ուղարկել ենք փաստաթղթերը, սպասում ենք մեր գործընկերների առաջարկին։ Այս մասին այսօր ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի հանձնաժողովի անդամների հետ դռնփակ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե ինչ փուլում է գտնվում Սերժ Սարգսյանի եղբորորդի Նարեկ Սարգսյանին Հայաստանին արտահանձնելու հարցը։
Ինչ վերաբերում է քննարկումներին, թե արտահանձնումը կարծես երկարաձգվում է, Դավթյանն ասաց, որ ինքն այդպես չի կարծում, քանի որ նմանատաիպ գործընթացների պրակտիկան ցույց է տալիս, որ այս պահին եղած ժամանակը դեռեւս անհանգստացնող ժամանակ չէ․
«Գործն ամենատարբեր նրբություններ ունի, այդ երկրի իրավասու մարմինը պետք է որոշում կայացնի, հետո բողոքարկելու հանարվորություններ կան»,-ասաց դատախազը՝ նշելով, որ Հայաստանում էլ որոշ հետախուզվողների հայտնաբերելիս այլ երկրների գործընկերների հետ երկար գործընթաց է լինում։
Խոսելով ՀՀ ՊՆ նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանի ՌԴ քաղաքացի լինելու հանգամանքների ճշտման մասին՝ գլխավոր դատախազն ասաց, որ այս պահին չի ցանկանում կիսատ տեղեկություններ տալ․
«Ամբողջացնելուց հետո մանրամասն պարզաբանում կտամ»,-ասաց Արթուր Դավթյանը։