Նարեկ Մկրտչյանն ու Շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանն այսօր ընդունել են «Էյ-Թի-ՓԻ» բարեգործական հիմնադրամի ներկայացուցիչներին՝ գործադիր տնօրեն Ջինմարի Փափելյանի գլխավորությամբ։
Թե ինչո՞ւ են նշված անձինք խուսափում նկատելի դառնալուց, պարզ չէ:
Պաշտպան Կարեն Մեժլումյանը միջնորդություն ներկայացրեց արագացված դատական քննության անցնելու մասին:
Նարեկ Սարգսյանը վերջերս ազատ է արձակվել 25 միլիոն դրամ գրավի դիմաց։
Նարեկ Սարգսյանը մեղադրվում է ԱԱԾ-ում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում՝ ապօրինի զենք-զինամթերքի, թմրամիջոցների եւ հոգեմետ նյութերի ապօրինի շրջանառության համար:
Նարեկ Սարգսյանի մասնակցությամբ նաեւ առերեսումներ են եղել, թե ում հետ, պաշտպանը չմանրամասնեց:
Նշենք, որ սա Սարգսյանի կալանավորման ժամկետի երկրորդ երկարաձգումն է:
Դատարանի որոշումը պաշտպանը դեռ չի ստացել եւ հիմքերին ծանոթ չէ, բայց նշեց, որ ամենայն հավանականությամբ կբողոքարկի:
Բողոքները դեռեւս չեն քննվել, դրանք վարույթ ընդունելու վերաբերյալ եւս Արթուր Պիվազյանը տեղեկություն չունի:
Նշենք, որ Նարեկ Սարգսյանն այս գործով ունի վկայի կարգավիճակ: Որպես կասկածյալ կամ մեղադրյալ ներգրավված անձ դեռեւս չկա:
Առաջիկայում էլ նախատեսվում է առերես հարցաքննություն Հակոբ Հովհաննիսյանի եւ Նարեկ Սարգսյանի միջեւ:
Նման որոշում է կայացրել Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը:
Նա հրաժարվեց պատասխանել մեղադրանքի վերաբերյալ հարցին՝ ասելով. «Մեղադրանքի վերաբերյալ բան չեմ կարող ասել, դատավարությունից ուշանում եմ»:
Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հարցին ի պատասխան՝ տեղեկացրեց Սարգսյանի պաշտպան Արթուր Պիվազյանը:
Ավելի վաղ Նարեկ Սարգսյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանքի վերահաստատման միջնորդություն էր ներկայացվել դատարան:
Տուժողի եղբայրը նշեց, որ խոսակցությունը վերածվել է վիճաբանության, ինչից հետո Նարեկ Սարգսյանը իր մոտ եղած ատրճանակով կրակել է Հակոբ Հովհաննիսյանի ուղղությամբ, սակայն կրակոցը նրան չի դիպել:
Ալեքսանդր Սարգսյանի որդու՝ Հայկ Սարգսյանի տեղեկություններով՝ Չեխիայի արդարադատության նախարարը եղբորը՝ Նարեկ Սարգսյանին արտահանձնելու վերաբերյալ համաձայնություն չի տվել։
Խոսելով ՀՀ ՊՆ նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանի ՌԴ քաղաքացի լինելու հանգամանքների ճշտման մասին՝ գլխավոր դատախազն ասաց, որ այս պահին չի ցանկանում կիսատ տեղեկություններ տալ։
Ես ինքս շատ եմ գնահատում ձեզ՝ որպես լրագրող, եւ դուք մեզ՝ ոստիկաններիս, շատ եք օգնում։ Բայց ես խնդրում եմ, որ չճշտված տեղեկություններ չճշտված աղբյուրից չտարածվի։
Հիշեցնենք, որ Նարեկ Սարգսյանին Պրահայում ձերբակալել են 2018 թվականի դեկտեմբերին:
Պրահայում հայտնաբերման պահին Նարեկ Սարգսյանը ներկայացրել է Գվատեմալայի քաղաքացու կեղծ անձնագիր՝ Ֆրանկլին Գոնսալեսի անհատական տվյալներով։
Դերասան Հայկ Պետրոսյանն արագ արձագանքել է Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին աղմկահարույց իրադարձություններին:
Վերջին տարիներին հայտնի են դարձել Մարտիրոս Սարյանի վրձնին պատկանող այլ նկարների անհետանալու մասին:
Նշենք, որ ոորոշման նախագծերը կառավարության նիստի չզեկուզվող հարցերի շարքում էին:
Մշտական ուշադրության ներքո պահել քաղաքաշինական հատուկ կարգավորման բնակավայրերում իրականացվող քաղաքային զարգացման ծրագրերը, այդ թվում՝ Գյումրիում, Վանաձորում, Ջերմուկում, Դիլիջանում և Ծաղկաձորում:
Մենք սկզբում չհամաձայնվեցինք, դատարաններ ընկանք, բայց իրենք փողով գնեցին դատավորներին եւ փաստաբաններին, երկու-երեք փաստաբան ենք փոխել, բայց ապարդյուն»,- ասում է Վալենտինա Հարությանը:
«Նկար ա քցած ընդե, ի՞նչ եք խառնվել իրար սաղ աշխարհով: Անջատել, քցել եմ էն կողմ, էդ ի՞նչ հիվանդ վիճակա, չեմ հասկանում». հեղինակ: