Պաշտպանը Նարեկ Սարգսյանին քաղաքացիական հիվանդանոց տեղափոխելու միջնորդություն է ներկայացրել
Սերժ Սարգսյանի եղբորորդու՝ Նարեկ Սարգսյանի պաշտպանը միջնորդություն է ներկայացրել արդարադատության նախարարության «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ին Սարգսյանին քաղաքացիական հիվանդանոց տեղափոխելու վերաբերյալ:
«Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում պաշտպան Արթուր Պիվազյանը նշեց, որ Սարգսյանի առողջական վիճակը լավ չէ, ամեն օր ՔԿՀ-ում բժիշկների կողմից նշանակված դեղերն է ընդունում. «Երբ տարել էինք ստուգումների, պատասխան էինք ստացել, որ կարիք կա հիվանդանոցային պայմաններում պառկելու, ստուգվելու, հնարավոր է՝ նաեւ այլ միջամտության, դրա համար էլ նման միջնորդություն ենք ներկայացրել»:
Պիվազյանը շեշտեց՝ բացի նրանից, որ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում համապատասխան բուժում հնարվոր չի լինի իրականացնել, եթե քաղաքացին ցանկություն ունի իր միջոցների հաշվին քաղաքացիական հիվանդանոցում բուժօգնություն ստանալ, ապա նրան պարտավոր են տեղափոխել: Միջնորդության վերաբերյալ որոշում պաշտպանը դեռեւս չի ստացել:
Նշենք, որ Նարեկ Սարգսյանը կալանավորված է 2019 թվականի դեկտեմբերից: Վերջին անգամ նրա կալանավորման ժամկետը երկարաձգվել է հունիս ամսին: Արթուր Պիվազյանի խոսքով՝ երկարաձգման այդ որոշումը բողոքարկել են Վերաքննիչ դատարան, բողոքը դեռեւս չի քննվել: Երկարաձգման նախորդ որոշման դեմ ներկայացված վերաքննիչ բողոքն ավելի վաղ մերժվել էր, դրա դեմ էլ պաշտպանական կողմը վճռաբեկ բողոք է ներկայացրել:
Մեր հարցին՝ նախաքննությունն ի՞նչ փուլում է, Նարեկ Սարգսյանի մասնակցությամբ ի՞նչ գործողություններ են իրականացվում, պաշտպանը պատասխանեց, որ նախաքննությունը շարունակվում է, որոշակի գործողություններ իրականացվում են: Նարեկ Սարգսյանի մասնակցությամբ նաեւ առերեսումներ են եղել, թե ում հետ, պաշտպանը չմանրամասնեց:
Սարգսյանը, հիշեցնենք, դեկտեմբերի 21-ին ոստիկանության ծառայողների ուղեկցությամբ Չեխիայից տեղափոխվել էր Հայաստան, եւ դատարանը բավարարել էր նրա նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը վերահաստատելու վերաբերյալ միջնորդությունը։ Նա մեղադրվում է ԱԱԾ-ում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում՝ ապօրինի զենք-զինամթերքի, ինչպես նաեւ թմրամիջոցների եւ հոգեմետ նյութերի ապօրինի շրջանառության համար: