Մարտիրոս Սարյանի թվով 14 գծանկարները, որոնք հայտնաբերվել են Սերժ Սարգսյանի եղբորորդի Նարեկ Սարգսյանի տանը, թանգարանայի ֆոնդին չեն պատկանել:
«Դա մասնավոր սեփականություն է: Ժառանգության մաս է, որը բաժանված է ժառանգների ընտանիքներին»,- մեզ հետ զրույցում ասաց իրավաբան Նաիրի Ավետիսյանը: Վերջինիս հեռախոսահամարը տրամադրեցին վարպետի տուն-թանգարանում՝ ասելով, որ ազգային անվտանգության ծառայության տարածած տեղեկատվության վերաբերյալ մեկնաբանություններ ստանալու համար պետք է դիմել նրան: Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Ռուզաննա Սարյանը նկարչի թոռնուհին է: Ավելի ուշ պարզեցինք, որ նա գտնվում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում: Թանգարանում վստահեցրին, որ գլխավոր ֆոնդապահ, նկարչի թոռնուհի Սոֆյա Սարյանը նույնպես աշխատավայրում չէ:
Ազգային անվտանգության ծառայության հունիսի 5-ին տարածած հաղորդագրության ու տեսանյութի մեջ, մասնավորապես նշվում էր, թե հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ դեռեւս 2013 թվականին Նարեկ Սարգսյանը, չարաշահելով նկարիչ Մարտիրոս Սարյանի ժառանգներից մեկի վստահությունը, նրանից վերցրել է նկարչի շուրջ 280 հազար ԱՄՆ դոլար արժողությամբ թվով 14 գծանկարները՝ խոստանալով դրա դիմաց վճարել 28 հազար ԱՄՆ դոլար, իսկ մնացած գումարով համատեղ հիմնադրել խաղատուն եւ հովանավորել դրա գործունեությունը:
«Նկարներին տիրանալուց հետո Սարգսյանը խոստումը չի կատարել եւ անտեսելով տուժողի բազմաթիվ պահանջները՝ հրաժարվել է վերադարձնել նկարները: Փաստի առթիվ Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում հուլիսի 4-ին խուզարկություն է կատարվել Նարեկ Սարգսյանի հաշվառման վայրում, որտեղից հայտնաբերվել են Նարեկ Սարգսյանի կողմից հափշտակված նկարները»,- տեղեկացրել էր ԱԱԾ-ն: Մեջբերված հոդվածը վերաբերում է խարդախությանը, որը կատարվել է առանձնապես խոշոր չափերով: Նախատեսվող պատիժը ազատազրկումն է՝ 4-8 տարի ժամկետով՝ գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա:
Խուզարկության ընթացքում Նարեկ Սարգսյանի հայրը՝ Ալեքսանդր Սարգսյանը, հայտնել է, թե իբր նկարները գնվել են իր կողմից: Նա ԱԱԾ քննչական վարչությունում հարցաքննվել է գործարքի հանգամանքների շուրջ: Բացի այդ, առերես հարցաքննության է ենթարկվել հաղորդում տված անձի հետ, ով կրկին պնդել է, որ նկարները խաբեությամբ իրենից հափշտակել է Նարեկ Սարգսյանը:
Ով է Մարտիրոս Սարյանի վերոնշյալ ժառանգը, որը Սերժ Սարգսյանի եղբորորդու հետ նման պայմանավորվածություն էր ձեռք բերել, ինչն, ի դեպ, ապշեցրել է հանրության մտավորականության մի ստվար հատվածի: Իրավաբան Նաիրի Ավետիսյանն այդ հարցին չպատասխանեց: Նաեւ չհաստատեց ու չհերքեց այն տեղեկությունը, որ խոսքը Մարտիրոս Սարյանի ծոռան՝ Ղազարոս Սարյանի մասին է: Ընդհանրապես նա գրեթե մեկնաբանություններ չտվեց՝ պատճառաբանելով, որ Ազգային անվտանգության ծառայությունը նախաքննություն է իրականացնում: «Ես տվյալ ժառանգության մասի իրավատիրոջ ընտանիքի լիազորված անձն եմ, իրավունք ունեմ գործողություններ կատարել եւ այլն եւ այլն, բայց այդ գործի շրջանակներում, որը Ազգային անվտանգությունն է քննում, տեղեկություն չունեմ եւ չեմ կարող տրամադրել ուղղակի»,- ասաց նա: Ի դեպ, մեզ հայտնի դարձավ, որ առաջիկա օրերին ԱԱԾ-ն այս գործի առնչությամբ հրապարակելու է լրացուցիչ տեղեկություններ: Թե ինչ բովանդակություն այն կունենա, պարզ չէ:
Փորձեցինք կապ հաստատել նաեւ նկարչի ծոռան հետ: Նրանց բնակարանի հեռախոսին պատասխանած տղամարդը եւս առաջարկեց դիմել Նաիրի Ավետիսյանին: Նշենք, որ տվյալ գործով տուժողի կողմից փաստաբան երեկվա դրությամբ ներգրավված չէր:
Մարտիրոս Սարյանի թոռնուհի Սոֆյա Սարյանն «Ազատությանն» ասել է, որ գծանկարները Նարեկ Սարգսյանին փոխանցել է իր եղբոր տղան, այսինքն՝ Ղազարոս Սարյանը: Ինքը խոսել է նրա հետ: Եղբորորդին բացատրել է, որ մոլորության մեջ է եղել: «Իր մոլորված վիճակներից էր պատմում։ Ես չեմ տեսնում արդարացում ինձ համար, որովհետեւ մեր ընտանիքում միշտ եղել է վարպետի անունը, պատիվը պահելու ցանկություն եւ գաղափար։ Նա նաեւ առողջական խնդիրներ ուներ եւ տարբեր ուրիշ խնդիրներ, դրա համար էլ մոլորության մեջ էր գտնվում»,- փոխանցել է նկարիչի թոռնուհին եւ թանգարանի գլխավոր ֆոնդապահը:
Հ.Գ. Վերջին տարիներին հայտնի են դարձել Մարտիրոս Սարյանի վրձնին պատկանող այլ նկարների անհետանալու մասին: ՀՀ մշակույթի նախարարության ենթակայությամբ գործող տարբեր մշակութային կենտրոններից, ի թիվս մեծանուն այլ նկարիչների կտավների, գողացվել էր Սարյանի «Ցեմենտի գործարանի բանվորի դիմանկար» եւ «Այգում, հանգստի ժամին» գործերը: ԱԱԾ տեսանյութում երեւում է, որ Նարեկ Սարգսյանի բնակարանում կա նաեւ Մարտիրոս Սարյանի հեղինակած մի գեղանկար: Սոֆյա Սարյանն ասել է, որ տեղյակ չէ, թե դա ինչպես է հայտնվել այնտեղ: