ԲՀԿ-ական նախկին պատգամավոր Արթուր Մանուկյանն օրերս առերեսվել է իր եւ Սերժ Սարգսյանի եղբորորդու՝ Նարեկ Սարգսյանի դեմ հաղորդում ներկայացրած Հակոբ Հովհաննիսյանի հետ:
Հիշեցնենք, 2012 թվականի դեկտեմբերի 23-ին Հակոբ Հովհաննիսյանը իր համակուրսեցու՝ Էրիկ Բալթայանի հետ գումարային խնդիր է ունեցել, վերջինս էլ դիմել է իր մորաքրոջ որդուն՝ Արթուր Մանուկյանին: Խոսակցության մասին պարզաբանումներ ստանալու համար Հակոբ Հովհաննիսյանը ընկերների հետ գնացել է Երեւան քաղաքի Կողբացի փողոցում գտնվող գետնանցում, որտեղ եղել են Արթուր Մանուկյանը, Նարեկ Սարգսյանը եւ վերջինիս թիկնապահները: Խոսակցությունը վերածվել է վիճաբանության, ինչից հետո Նարեկ Սարգսյանն իր մոտ եղած ատրճանակով կրակել է Հակոբ Հովհաննիսյանի ուղղությամբ, սակայն կրակոցը նրան չի դիպել, որից հետո Սարգսյանն իր մոտ գտնվող կենցաղային դանակով հարվածել է Հակոբ Հովհաննիսյանի կրծքավանդակին՝ պատճառելով մարմնական վնասվածք։ 2018 թվականի հեղափոխությունից հետո Հովհաննիսյանը հաղորդում էր ներկայացրել, ինչի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգքրի 133-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ, 4-րդ հատկանիշներով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով կամ դա գործադրելու սպառնալիքով անչափահասին ապօրինի ազատությունից զրկելը): Հարուցված քրեական գործի շրջանակներում Հակոբ Հովհաննիսյանը ճանաչվել է տուժող:
Այսօր ՀԺ-ի հետ զրույցում Հովհաննիսյանը պատմեց, որ առերեսման ժամանակ Արթուր Մանուկյանը պնդել է, թե իրեն չի ճանաչում, բացառել է, որ նման դեպք կարող է տեղի ունեցած լինել, եւ ասել, որ դրա մասին առաջին անգամ իրենից է լսում. «Դե, նա խուսափում է, որովհետեւ իր մեղավորությամբ է Նարեկի հետ դեպքը տեղի ունեցել, ես էլ իմ ցուցմունքում պնդել եմ, որ դեպքը տեղի է ունեցել այնպես, ինչպես ներկայացրել եմ հաղորդման մեջ»:
Հովհաննիսյանի խոսքով՝ ավելի վաղ առերես հարցաքննություն է եղել նաեւ Արթուր Մանուկյանի մորաքրոջ որդու՝ Էրիկ Բալթայանի հետ, որը մասամբ հաստատել է կատարվածը. «Էրիկ Բալթայանը ասել է, որ խոսակցություն, միջադեպ եղել է, մենք հանդիպել ենք, պնդել է նաեւ, որ ինձ պարբերաբար գումար է փոխանցել՝ մոտ 3000 դոլարի չափով, եւ վիճաբանությունը սկսվել է այդտեղից, բայց դա անիմաստ մեղադրանք է իմ հանդեպ, ինքն ինձ որեւէ գումար չի փոխանցել»: Հարցին, թե Նարեկ Սարգսյանի մասնակցության մասին ինչ է նշել նա, Հովհաննիսյանը պատասխանեց. «Ասել է՝ իբրեւ Նարեկ Սարգսյանին չի ճանաչել, եւ որ սենյակում չի եղել, չի տեսել, թե դանակահարությունը ոնց է եղել»:
Արթուր Մանուկյանը դեռ նախորդ տարի մեր զրույցում ասել էր, որ վերոնշյալ տեղեկությունները իրականությանը չեն համապատասխանում: ՀԺ-ի հարցին՝ 2012 թվականին հանդիպե՞լ է Հակոբ Հովհաննիսյանին եւ փորձել հարցեր պարզել, Մանուկյանը պատասխանել էր. «Իհարկե ոչ, նման դեպք որ չի եղել, ես էնտեղ ի՞նչ պետք է անեի»:
Նշենք, որ առաջիկայում նախատեսվում է առերես հարցաքննություն Հակոբ Հովհաննիսյանի եւ Նարեկ Սարգսյանի միջեւ:
Դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արեւիկ Խաչատրյանից տեղեկացանք, որ քրեական գործով կասկածյալի կամ մեղադրյալի կարգավիճակ ունեցող անձ այս պահին չկա: