Սա բիզնես է, պիտի բիզնեսը չքանդվի. «Մուլտի Գրուպ»-ի գործադիր տնօրենը՝ ազատվող աշխատակիցներին
Սա բիզնես է, պիտի բիզնեսը չքանդվի: Այս մասին քիչ առաջ «ԱրարատՑեմենտ» ՓԲԸ-ի աշխատակիցների հետ զրույցում ասաց «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի գործադիր տնօրեն Սեդրակ Առուստամյանը: Նշենք, որ «ԱրարատՑեմենտ» ՓԲԸ մի քանի հարյուր աշխատակիցներ առավոտից բողոքի ակցիա են իրականացնում: Նրանք աշխատանքից ազատման ծանուցագրեր են ստացել, այդ իսկ պատճառով փակել են գործարան տանող ճանապարհը:
Աշխատակիցների հարցին, թե ի՞նչ եղան այն խոստումները, որ ժողովրդի կողքին են, Առուստամյանը պատասխանեց, որ էլի ժողովրդի կողքին են:
Աշխատակիցները հարցրեցին, թե արդյո՞ք Առուստամյանն այս վիճակում ի վիճակի է որոշում կայացնել, եթե ոչ, ապա թող գա այն մարդը, ով կարող է որոշում կայացնել: Առուստամյանի խոսքով՝ այս որոշումը կոնցեռնի խորհուրդն է կայացրել:
Առուստամյանը նշեց, որ Ծառուկյանն այսօր չի կարող գնալ ակցիայի մասնակիցների մոտ, քանի որ քաղաքում չէ: Աշխատակիցների պահանջը մեկն է՝ հետ վերցնել ծանուցագրերը, սակայն Առուստամյանը նշեց, որ դա միանձնյա որոշում չէ:
Աշխատակիցները Առուստամյանին հիշեցրին, որ Ծառուկյանը նշել էր, թե ինքը չի քնի, եթե այս գործարանը չաշխատի, ապա հարց ուղղեցին՝ Ծառուկյանը տեղյա՞կ է այս ամենից, ինչին ի պատասխան Առուստամյանն ասաց, որ այսօր տեղյակ է արդեն:
Առուստամյանը նշեց, որ 2 տարի է՝ ներմուծվում է ե՛ւ ցեմենտ ե՛ւ կլինկեր (մինչև եռակալումը թրծված հումքային խառնուրդ, օգտագործվում է ցեմենտի պատրաստման համար-հեղ.). «Առաջին տարին տեղավորվում էինք, որովհետեւ շատ չէր: Հիմա ցեմենտի փոխարեն կլինկեր է գալիս Հայաստան: Եթե որոշումը այնպիսին է, որ պետք է կլինկերի վրա տուրք չլինի, ավելի լավ է մենք էլ կլինկեր բերենք, որ շուկան ապահովենք: Բազմիցս եղել է, որ պարոն Ծառուկյանին խնդրել ենք, եկել է, բայց դա մարդասիրական առումով է»,- ասաց Առուստամյանը:
Առուստամյանի խոսքով՝ կլինկերը «ցեմենտից 5 րոպե պակաս է» եւ ավելի մատչելի է կլինկեր բերելը: Արդյունքում ընկերությանը միայն աղացն է պետք գալու եւ մնացած աշխատակիցների կարիքը չունեն:
Լրագրողի հարցին, թե այժմ վնասո՞վ է աշխատում ընկերությունը, Առուստամյանը ասաց, որ այս պահին՝ ոչ:
Նշենք, որ ընկերության աշխատակիցները ակցիայի ընթացքում նշել էին, որ ընկերությանը փորձում են ուղղորդել, որպեսզի այլ տեղերում ճանապարհ փակեն, սակայն նրանք կառավարության դեմ դուրս գալ չեն պատրաստվում: «Մենք հլը ուրիշ բաներ չենք խոսում: Մենք այստեղ աշխատել ենք ստրուկի կարգավիճակով ահ ու վախով: Թող գան այդ հարցին որոշում տան, դեռ այնքան բաներ կան...: Չեն կարողանում, ասում եմ՝ բարի ճանապարհ իրենց: Մենք չունենք կենտրոնական ճանապարհ փակելու, մենք չունենք մեր վարչապետի դեմ դուրս գալու»,- հայտարարել էին նրանք:
Աշխատակիցները նշում են, որ 1200 աշխատակիցների ծանուցում է ուղարկվել եւ նրանք պետք է ազատման դիմում գրեն: Նշենք նաեւ, որ աշխատակիցները հրաժարվում են ծանուցումները ստորագրել: