Աստվածամոր տաճարում հրդեհը կանխամտածված չի եղել. կարծում են Փարիզի դատախազությունում
Փարիզի Աստվածամոր տաճարում հրդեհը կանխամտածված չի եղել: Այս մասին հայտնում է  BFMTV-ն՝ հղում անելով ֆրանսիական մայրաքաղաքի դատախազ Ռեմի Հեյթցի հայտարարությանը:
«Ոչինչ չի վկայում այն մասին, որ հրդեհը կանխամտածված էր»,- հայտարարել է նա:
Նշվում է, որ դատախազը տաճարի մոտ է եկել՝ քննչական գործողություններն անձամբ ղեկավարելու համար: Նա ընդգծել է, որ աշխատանքներին ներգրավվել է դատախազության 50 աշխատակից:
Փարիզի Աստվածամոր տաճարից շատ մասունքներ եւ անգին գանձեր է հաջողվելփրկել։ Դրանց թվում են Փշե թագը, որը, ինչպես համարվում է, կրել է Հիսուսը, ինչպես նաեւ Սեն Լուիի վուշե տունիկան։ Դրանք տեղափոխվել են անվտանգ վայր, հայտնում է France 24-ը։
Հրշեջներին հաջողվել է կրակից հեռու պահել տաճարի հետնամասը, որտեղ գտնվում են ամենաթանկ արժեքները: Բոլոր տարհանված իրերը տեղափոխվել են հատուկ թաքստոց:
Փարիզի արքեպիսկոպոս Միշել Ապետիտը հոգեւորականներին կոչ է արել հնչեցնել բոլոր զանգերը եւ աղոթել Աստվածամոր տաճարի համար: Աղոթում են նաեւ տաճարի մոտակայքում հավաքված հազարավոր ֆրանսիացիներն ու զբոսաշրջիկները: