Ցեմենտ արտադրողների փոշիացումը չի բխում մեր ազգային, պետական շահերից․ Միքայել Մելքումյան
Երբ նախարարն ասում է՝ մեկ է՝ մեկը տուժելու է, դա քաղաքական լավ մեսիջ չէ։ Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում «Պետական տուրքի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին հարցի քննարկման ժամանակ ասաց ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը․
«Մենք պետք է էնպես անենք, որ այդ տուժելը նվազագույն լինի եւ բոլորի համար առաջանա որոշակի կոնսենսուսային վիճակ։ Այս քննարկումը ցույց է տալիս, որ բոլորի հետ չեք քննարկել, քննարկել եք մի մասի հետ, եւ շատ բանական հարց է առաջանում՝ ո՞ւմ շահերն եք դուք սպասարկում»,-ասաց պատգամավորը։
Նա ներկայացրեց, որ մենք ունենք 2 խոշորագույն, հիմնական ցեմենտ արտադրողներ՝ «Արարատցեմենտ»-ը եւ Հրազդանի ցեմենտի գործարանը։ Իսկ այն երրորդ գորածարանը, որի մասին իր ելույթում նշել էր «Իմ քայլ»-ի պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը, դա ցեմենտ արտադրող ձեռնարկություն չէ, այլ, ինչպես ասաց Միքայել Մելքումյանը, գաջ արտադրող պրոֆիլային գործարան է․
««Արարատցեմենտ»-ն ունի 1400 աշխատող, Հրազդանի գործարանը՝ 400 աշխատող, «Արարատցեմենտ»-ն ունի մոտ 500 վարորդներ, եւ այլն, եւ միասին մոտ 2500 մարդ է։ Աշխատավարձ ստանո՞ւմ են, այո, ստանում են։ Հիմա շուկայի չափերը նայենք։ Այս երկու գործարաններն արտադրում են մոտ 80 տոկոս, ներկրում 20 տոկոս, եւ կլինկեր աղալով՝ հինգ տոկոս են կազմում։ Եթե մենք հարկում ենք ցեմենտը, դա շատ նորմալ է, բայց եթե սահմանին իրանական ցեմենտն ու կլինկերը համարյա նույն գինն են, նշանակում է՝ համարյա նույն արտադրանքն է։ Ստացվում է՝ ցեմենտը հարկեցինք՝ լավ ա, մյուս արտադրանքը՝ կլինկերը՝ ոչ, եւ դուրս է գալիս՝ ցեմենտը հարկելու էֆեկտը հավասարվում է զրոյի։ Որովհետեւ խոշոր գործարանները, որոնք արտադրում են կլիներ, այլեւս ձեռնտու չի լինի, որ արտադրեն, իրենք էլ կբերեն, էդ վերջին աղալն էլ կանեն, եւ արդյունքում ամբողջ ծավալը, ինքնարժեքի ծախսերը, աշխատողները, ամեն ինչ կխարխլվի, եւ արդյունքում մենք կունենանք աղացներ, մենք ցեմենտի կարողությունները կկորցնենք»,-ասաց ԲՀԿ-ական պատգամավորը՝ հարց հնչեցնելով՝ իսկ ո՞վ է թույլ տվել, որ ստրատեգիական հումք հանդիսացող ցեմենտի կարողությունները կորցնենք, որովհետեւ կարող է տարբեր պատճառներով կլինկեր այլեւս չգա Հայաստան, ի՞նչ է լինելու այդ դեպքում։
Մելքումյանն իր ելույթում ասաց, որ Հայաստանում ցեմենտ արտադրող երկու խոշոր գործարանները կարողության քսան տոկոսով են աշխատել, դրա պատճառով էլ ցածր կլինի շահութաբերությունը․
«Դրա համար Ծառուկյանը 50 հազարն իջեցրեց 40-ի որպես տնտեսական հեղափոխության առաջին քայլ»։
Միքայել Մելքումյանն ասաց, որ ցեմենտի վրա տուրք դնելը ճիշտ է, բայց պետք է կլինկերի վրա էլ դրվի․
«Եւ դուք դնելու եք դա, ոնց որ նոյեմբեր ամսին 115 մլն դրամի շեմը ասացին չկա, հիմա բերում եք Հարկային օրենսգրքով էն, ինչ մենք ասում էինք։ Սա էլ եք բերելու, որովհետեւ ցեմենտ արտադրողների փոշիացումը չի բխում մեր ազգային, պետական շահերից»,- եզրափակեց պատգամավորը։