ԲԴԽ-ի հրաժարականից հետո 200 դատավորին հեռացնելը խաղուպար է լինելու ժողովրդի համար. Ստյոպա Սաֆարյան
Բարձրագույն դատական խորհրդի (ԲԴԽ) շենքի մոտ անցկացվող բողոքի ցույցի մասնակիցները հայտարարում են, որ հաջորդ քայլը լինելու է Սահմանադրական դատարանի շենքը փակելը:
Հավաքվածներն առայժմ պահանջում են ԲԴԽ բոլոր անդամների՝ այդ թվում նախագահ Գագիկ Հարությունյանի հրաժարականը: «Գագիկ, հեռացիր», «Սերժի դատարաններին ասում ենք՝ ո՛չ»,- վանկարկում են  նրանք:
Հնչեցվող պահանջներից է նաեւ Հայաստանում անցումային արդարադատության իրականացումը: Ցույցի մասնակիցները հայտարարում են, որ նախկին իշխանությունների նշանակած դատավորների շինծու վճիռներով բազմաթիվ մարդիկ դատապարտվել են  անազատության, խեղվել են ճակատագրեր, ու այդ դատավորները չպետք է այլեւս աշխատեն:
Բողոքի ցույցի մասնակիցներին միացած Ստյոպա Սաֆարյանը լրագրողների հետ զրույցում ընդգծեց, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չունի իրավական որեւէ հիմք՝ ազատվելու դատաիրավական համակարգը խեղած այս մարմնից՝ ԲԴԽ-ին կամ էլ ածխատանիքց ազատել դատիրաիրավական համակարգը կոռուպցիայի եւ պատվիրված արդարադատության վերածած դատավորներին: «Եթե ժողովուրդը հասնի ԲԴԽ-ի հրաժարականին, 200 դատավորին հեռացնելը խաղուպար է լինելու նրա համար»,- համոզմունք հայտնեց Սաֆարյանը: