Մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի ղեկավար Հրաչ Մուշեղյանը երեկ ինքնաբացարկի միջնորդություն է ներկայացրել Ռոբերտ Քոչարյանի գործով բողոքը քննող Վերաքննիչ դատարանի դատավոր (նախագահ) Վազգեն Ռշտունուն:
Այս մասին ասյօր մեր զրույցում ասաց Քոչարյանի պաշտպաններից Հովհաննես Խուդոյանը: Երեկ պետք է քննվեր նրա բողոքը՝ Քոչարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը չդադարեցնելու առաջին ատյանի դատարանի որոշման դեմ, սակայն նիստի սկբում Մուշեղյանը միջնորդություն է ներկայացրել:
Մեր զրույցում Հովհաննես Խուդոյանն ասաց, որ քննիչը նման միջնորդություն է ներկայացրել՝ հաշվի առնելով Վազգեն Ռշտունու նախկինում ԶԼՄ-ներով ներկայացրած տարբեր դիրքորոշումները, ներառյալ դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի որոշմանը համաձայն լինելու վերաբերյալ: Պաշտպանական կողմը առարկել է քննիչի ներկայացրած միջնորդության դեմ, իսկ մեղադրող դատախազ Վահե Դոլմազյանը ժամանակ է խնդրել՝ դիրքորոշում հայտնելու համար: Մեր հարցին, թե ինչ եղանակով է Ռշտունուն մակագրվել սույն բողոքը, Խուդոյանն ասաց, որ այդ հարցը դեռ չեն հասցրել պարզել, պարզելու դեպքում չի բացառվում, որ ինքնաբացարկի հիմք տեսնեն:
2018թ. օգոստոսի 13-ին վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի որոշմամբ Քոչարյանը անձեռնմխելիության հիմքով կալանքից ազատ էր արձակվել, ինչից հետո Հովհաննես Խուդոյանը դիմել էր վարույթն իրականացնող մարմնին՝ խնդրելով այդ հիմքով Քոչարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնել։ Քննիչը մերժել էր պաշտպանի միջնորդությունն, ինչից հետո նա դիմել էր առաջին ատյանի դատարան։ Դատարանը՝ դատավոր Գագիկ Պողոսյանի նախագահությամբ, ապրիլի 12-ին մերժել էր Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ անձեռնմխելիութան հիմքով քրեական հետապնդումը դադարեցնելու վերաբերյալ պաշտպանական խմբի ներկայացրած բողոքը։ Այս որոշումը Խուդոյանը բողոքարկել է Վերաքննիչ քրեական դատարանում:
Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրվում է սահմանադրական կարգը տապալելու եւ առանձնապես խոշոր չափերի կաշառք ստանալու համար: Նրա կալանքը փոփոխվել է Արցախի նախկին եւ ներկա նախագահներ Արկադի Ղուկասյանի եւ Բակո Սահակյանի անձնական երաշխավորությամբ: