Բաքվում ԵԼ եզրափակչի ժամանակ մարդկանց անվճար ներս են թողել, որ մարզադաշտը դատարկ չլինի
Եվրոպա լիգայի 2018-19 մրցաշրջանի եզրափակչի ժամանակ Ադրբեջանի իշխանությունները բացել են «Օլիմպիական» մարզադաշտի դարպասներն ու անվճար ներս թողել բազմաթիվ երկրպագուների: Այս մասին գրում են բրիտանական The Independent-ը, The Times-ը, The Sun-ը եւ այլն: Դա տեղի է ունեցել առաջին խաղակեսում: Իշխանությունները նման որոշում են կայացրել, քանի որ տրիբունաներում քիչ մարդ է եղել:
«Արսենալի» երկրպագուներից մեկը պատմել է, որ հանդիպման մեկնարկից մոտ կես ժամ անց տրիբունաները լցվել են: Ֆուտբոլասերը նշել է նաեւ, որ մարզադաշտ մտած երեխաներին «Արսենալի» դրոշներ են տված եղել:
Նշվում է, որ ՈՒԵՖԱ-ն դեմ է եղել այդ քայլին, ու դա արվել է առանց եվրոպական ֆուտբոլը ղեկավարող մարմնի թույլտվության: ՈՒԵՖԱ-ն զայրացած է, ու տեղի ունեցածի վերաբերյալ հետաքննությունն է սկսելու:
Եզրափակչի մասնակիցների՝ «Արսենալի» ու «Չելսիի» երկրպագուները շատ քիչ են եղել: Թիմերից յուրաքանչյուրին հատկացված էր մոտ 6000 տոմս: Դրանցից մեծ մասն ակումբները նախապես հետ էին վերադարձրել ՈՒԵՖԱ-ին: Ըստ լրատվամիջոցների՝ Բաքու է գնացել 2 թիմերի ընդամենը 5500 երկրպագու: Պատճառը եղել է հեռավորությունը, չվերթների սահմանափակ ու թանկ լինելը, ինչպես նաեւ այն, որ Ադրբեջանում թանկ է կեցությունը: Նշվում է, որ միայն ճանապարհորդության համար ֆուտբոլասերները ծախսել են 1000-ական ֆունտ ստեռլինգ՝ չհաշված այլ ծախսերը:
Ներկա գտնված երկրպագուներն էլ դժգոհ են մնացել: Նրանք ասել են, որ բավական հեռու են եղել խաղադաշտից: Մթնոլորտից բողոքել են նաեւ հեռուստատեսությամբ մեկնաբանող Սեսկ Ֆաբրեգասն ու Էյդուր Գուդյոնսենը: Լրատվամիջոցներն էլ ընդգծում են, որ դա կարծես ոչ թե եզրափակիչ լիներ, այլ նախամրցաշրջանային ընկերական հանդիպում:
Լրատվամիջոցները նաեւ հերթական անգամ պատմում են եզրափակչի հետ կապված գլխավոր սկանդալը՝ այն, որ «Արսենալի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը Բաքու չէր մեկնել՝ անվտանգության նկատառումներով: Նաեւ նշում են, որ Բաքվի փողոցներում ոստիկանները կանգնեցրել են Մխիթարյանի մարզաշապիկով ֆուտբոլասերներին: Լրատվամիջոցները նաեւ հիշեցնում են, որ այս մարզադաշտը դեռ պետք է ընդունի Եվրո 2020-ի մի քանի հանդիպումներ: