Վահե Գրիգորյանի՝ Սահմանադրական դատարանի նախագահի լիազորություններն ու պարտականությունները ստանձնելու մասին հայտարարությունն անակնկալ է եղել «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցի համար: Այս մասին պատգամավորն այսօր ասաց ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում․
«Ինձ համար անակնկալ էր Վահե Գրիգորյանի հայտարարության՝ ՍԴ-ի նախագահի պարտականությունները ստանձնելու հատվածը»,- ասաց Մակունցը:
Հարցին, թե արդյոք փորձե՞լ է այդ հարցի շուրջ պարզաբանում ստանալ, Մակունցը պատասխանեց՝ ոչ, քանի որ ինքը նման իրավունք չունի․
«Սահմանադրական դրույթները կարող է մեկնաբանել բացառապես ՍԴ-ն եւ դատարանի դատավորը: Այդ պատճառով հորդորում եմ մեկնաբանություններ ստանալու համար դիմել Վահե Գրիգորյանին: Յուրաքանչուր թեկնածուի իրավունքն է որեւէ փուլում որոշել որեւէ մտադրության մասին հանրայնացնել կամ չհանրայնացնել: Վահե Գրիգորյանը նպատակահարմար է գտել իր մտադրությունների մասին տեղեկացնել երդման արարողության ժամանակ, ես որեւէ խնդիր այդտեղ չեմ տեսնում: Իսկ ինչ վերաբերում է նրա հայտարարությանը՝ ՍԴ-ի նախագահի պարտականությունները կատարելու վերաբերյալ, ես խնդրում եմ՝ քանի որ դա սահմանադրական դրույթի մեկնաբանություն է, դիմել Վահե Գրիգորյանին, քանի որ նման հարցերն իրավունք ունի մեկնաբանել բացառապես ՍԴ-ն»,- ասաց Մակունցը՝ պարզաբալեով, թե ինչու թեկնածության ընթացքում Գրիգորյանը չէր խոսել այդ հայտարարության մասին։
Նա շեշտեց, որ ԱԺ-ն որպես օրենսդիր մարմին, եւ իրենք՝ որպես պատգամավոր, իրավունք չունեն այդ հարցին անդրադառնալու: Նա նշեց, որ խմբակցության ներսում որեւէ քննարկում չի եղել Հրայր Թովմասյանի վերաբերյալ․
«Սակայն այն իրավիճակը, որ նկարագրել է Վահե Գրիգորյանը ՍԴ-ում գոյություն ունեցող իրավիճակի մասին, մենք տեղյակ եղել ենք»,-նշեց Մակունցը: