Ցանկացած եռամսյակի երկրորդ ամիսը ամենապասիվ ամիսն է եկամուտների համար. ՊԵԿ նախագահ
Տարվա վերջում մենք կունենանք գերակատարում:
Լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտե նախագահ Դավիթ Անանյանը:
«Մեր ներսում մենք մեզ հետ էլ համաձայն չենք, որովհետեւ պետական բյուջեի եկամտային մասի վերաբերյալ կանխատեսում անելու համար պետք է հատենք ընթացիկ տարվա մարտ-ապրիլը: Ֆիննախը, որն այդպիսի կանխատեսում է անում, ուղարկում է ՊԵԿ, կա մեթոդաբանական խնդիր: Կանխատեսումների համար բավարար հիմքեր չունենալով՝ ՊԵԿ-ը համաձայնել է կանխատեսման հետ: Հիմա ապրիլ-մայիս ամիսը ամփոփելիս գտնում ենք, որ պետք է լիներ ավելի շատ»,- ասաց Անանյանը:
ՊԵԿ նախագահի խոսքով՝ երրորդ եռամսյակի պակաս կատարողականը զրոյացվելու է չորրորդ եռամսյակում, եւ արդյունքում շուրջ 63 միլիարդի գերակատարում կլինի տարվա վերջում:
Անդրադառնալով հարկային եկամուտների աճին ՝ Անանյանն ասաց, որ գերակատարման բացվածքն ըստ գործոնների ներկայացնել չի կարող. «Պետք է գնանք տեսնենք, թե այս 6 ամսվա ՀՆԱ կառուցվածքում որ ոլորտներում ենք աճ ունեցել, որ ոլորտներն են հարկվել: ԱՎԾ-ն այս տեղեկատվությունը դեռ չի ամփոփել: Ինչ վերաբերում է վարչարարությանը, դա հարկային մարմինների ու հարկ վճարողների միջեւ հարաբերությունների ամբողջականությունն է: Այն ստուգող գործառույթ չունի միայն, իրազեկում է, սպասարկում»,- ասաց Դավիթ Անանյանը:
Վերջինս նշեց, որ չգրանցված աշխատողները հիմնականում մանր ու միջին բիզնեսում են, իսկ խոշոր բիզնեսում քիչ են պատահում չգրանցված մարդիկ:
«Օրինակ` հանրային սննդի ոլորտում ընդունված է, որ մատուցողներին որոշակի ժամանակով վերցնում են աշխատանքի ու մինչեւ ձեւակերպելը նրանք ներքին փորձաշրջան են անցնում: Եղել է, որ մտել ենք ստուգման, կա 50 աշխատակից, տեսնում ենք, որ անձը հայտարարագրել է 50-ին, բայց անուն-ազգանունները չեն բռնում: Քանակը հայտարարագրված է, բայց անձը՝ ոչ: Ռոտացիա է կատարվում, սա տեխնիկական որոշակի խնդիր է: Բայց օրենսդրության խնդիր էլ կա, պետք է նախօրոք հայտը ներկայացնես, նոր անձը մտնի աշխատանքի»,- ասաց Անանյանը:
Դավիթ Անանյանը նշեց, որ ստվերից աշխատողների դուրս բերման մեծ ծավալներ չեն սպասում, որովհետև ակնկալում են, որ հանրության մոտ իրավագիտակցության որոշակի բարձրացում է տեղի ունեցել, ու նրանք սկսել են գրանցել աշխատողներին: Իսկ մանր ու միջին բիզնեսը, ըստ ՊԵԿ նախագահի, ունի ցածր շահույթ ու դրա համար, ցավոք, շարունակվում են զարտուղի աշխատել:
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչպես է, որ ապրիլին մայիսի համեմատ շուրջ 50 մլրդ-ով ավելի շատ գումար է հավաքագրել ՊԵԿ-ը, Անանյանը պատասխանեց. «Ամիսը նախորդ ամսվա հետ համեմատելը սխալ է: Ամիսը պետք է համադրել նախորդ տարվա նույն ամսվա հետ: Ցանկացած եռամսյակի երկրորդ ամիսը ամենապասիվ ամիսն է եկամուտների համար»,-եզրափակեց նա: