Մեր տրանսպորտային ցանցը բավական հին է, նոր մոտեցումներով ու սկզբունքներով համակարգի ժամանակն է, որն էլ մշակվում է եւ առաջիկայում մարզերից մեկում պիլոտային ծրագիր կիրականացնենք: Այս մասին այսօր «Հանրային տրանսպորտի ու ճանապարհային երթեւեկության խնդիրները» թեմայով կայացած քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության ավտոմոբիլային տրանսպորտի քաղաքականության վարչության պետի տեղակալ Արման Կարապետյանը:
«Ինչքան էլ լավ գրված լինի մեր օրենքները, ինչքան էլ արագ արձագանքեն մեր փրկարարները, ինչքան պրոֆեսիոնալ գործեն մեր բժիշկները, եթե մենք չենք պատրաստվում հարգել ճանապարհային երթեւեկության կանոնները այսպիսի բաներն անխուսափելի է լինելու: Իրականում շատ կարեւոր է, որ մենք հարգենք մեր եւ մեր կողքի մարդկանց շահերը»,- ասաց Կարապետյանը:
ԱԻՆ Փրկարար ծառայության պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Վրեժ Գաբրիելյանը վիճակագրություն ներկայացրեց համաձայն որի՝ Հայաստանում 2018 թվականի առաջին եռամսյակում գրանցվել է ճանապարհատրանսպորտային 1711 պատահար, որի հետեւանքով ունեցել ենք 139 զոհ, մինչդեռ 2019-ի առաջին կիսամյակում այս թիվը շեշտակիորեն աճել է՝ 2108 ՃՏՊ, 152 զոհ: «Մենք ունենք վերջին չորս տարիներին տեղի ունեցած ճանապարհատրանսպորտային պատահարների վիճակագրությունն ու ըստ այդմ՝ այս չորս տարիների ընթացքում Հայաստանում գրանցվել է 10․737 ՃՏՊ, որի հետեւանքով զոհվել է 1234 քաղաքացի, տուժել են՝ 20․319-ը»,- ասաց Գաբրիելյանը:
ՀՀ Ճանապահային ոստիկանության իրավաբանական բաժնի հատկապես կարեւոր հանձնարարություններով ավագ տեսուչ Ժիրայր Կարապետյանը ասաց, որ ոստիկանությունն ընդամենը կանխարգելիչ ու զսպող գործառույթ ունի: «Մենք չունենք երթեւեկության կուլտուրա, քանի դեռ մեր մեջ կարգապահությունն ամոթալի է, իսկ խախտում կատարելը սեփական անձի կարեւորությունը ցուցադրելը, ոստիկանությունն այդ դեպքում որեւէ քայլ չի կարող իրականացնել»,- ասաց Կարապետյանը:
ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը խնդրի ամբողջական լուծման տարբերակը չի տեսնում. «Ցավոք, խնդրի ամբողջական լուծման տարբերակը չեմ տեսնում, քանի որ վիճակագրություն չկա պատահարների պատճառների մասին, այսինքն հասկանալի չէ՝ գինովցած վարորդներն էին պատճառը, խախտումները, թե ինչը: Օրինակ, եթե պատճառը ճանապարհն է, ապա վարորդը պետք է հայց ներկայացնի պետության դեմ, սա էլ կսթափեցնի համապատասխան ոլորտի ներկայացուցիչներին։ Այսինքն՝ պետք է լինի նաեւ պատասխանատվության զգացում»,-եզրափակեց Գաբրիելյանը: