Որոշ մարդիկ փորձել են իրենց տրամադրված անվճար տոմսերը վաճառել. ԿԳՄՍ-ի եւ սոցապի համատեղ ծրագիրը թերի է մշակվել
2018 թվականից ՀՀ մշակույթի նախարարության ու աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության կողմից մեկնարկել էր համատեղ ծրագիր, որի շրջանակներում պետության կողմից ֆինանսավորվող ցանկացած միջոցառման տոմսերի մի հատված մշակույթի նախարարությունը հատկացնելու էր աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությանը՝ թոշակառուներին տրամադրելու համար։
Համատեղ այս ծրագրի մեկնարկը տրվել էր 2018 թվականի նոյեմբերի 10-ից, սակայն մինչեւ օրս թոշակառուները միջոցառման են մասնակցել ընդամենը երկու անգամ: Վերջինը տեղի է ունեցել ապրիլի 16-ին Արամ Խաչատրյանի անվան համերգասրահում: «Հայկական ժամանակ»-ին հայտնի դարձավ, որ դրանից հետո ծրագիրը ժամանակավորապես կանգ է առել:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարությունից մեզ հայտնել էին, որ ծրագիրն ավելի լավ ուսումնասիրելու եւ որոշ նրբություններ հաշվի առնելու կարիք կա, ինչը նախապես չի արվել, որպեսզի ավելի արդյունավետ կազմակերպվի:
Հովհաննես Թումանյանի անվան տիկնիկային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ռուբեն Բաբայանը մեր զրույցում նշեց, որ չնայած որոշակի բացերին, ի սկզբանե երկու ձեռքով կողմնակից է եղել այդ ծրագրի մեկնարկին: Ռուբեն Բաբայանից տեղեկացանք, որ բոլորովին վերջերս ստեղծվել է «Տնօրինական խորհուրդ» ՀԿ, որտեղ ներգրավված են բոլոր թատրոնների ղեկավարները. նրանք պետք է առաջ բերեն թատրոններում կառուցվածքային, եւ օրենսդրական բացերի կարեւորությունը:
«ԿԳՄՍ-ն մեզ ներկայացրեց այդ համատեղ ծրագիրը, քննարկեցինք, ներկայացրեցինք մեր առաջարկությունները»,-ասաց նա: Բաբայանի խոսքով՝ ՊՈԱԿ-ների տնօրենների դիտարկումները եղել են զուտ մեխանիզմի փոփոխման մասին քանի որ մի քանի ամիսների ընթացքում ծրագրի իրականցումը ի հայտ բերեց որոշակի բացեր:
«Խնդիրը ոչ թե ծրագիրն իրականացնել, կամ չիրականացնելն էր, այլ ճիշտ մեխանիզմներ կրառելը: Եղել են դեպքեր, երբ պարզվել է, որ որոշակի մարդիկ փորձում են իրենց տրամադրված անվճար տոմսը վաճառել, կամ փոխանցել են մեկ ուրիշին: Նմանատիպ հարցերը մենք ներկայացրել ենք ԿԳՄՍ: Երկու նախարարարությունների համատեղ հանձնաժողովն ամբողջովին ընդունել է մեր առաջարկությունները»,-ասաց Բաբայանը:
Տիկնիկային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարը հայտնեց, որ կենսաթոշակառուների տոմսերի տրամադրման գործընթացն արդյունավետ իրականացնելու նպատակով թատրոններում հատուկ մատյան է պահվելու, որտեղ էլ գրանցվելու է տոմսը ստացող կենսաթոշակառույի անձնական տվյալները: Այդ ամենը գրվելու է նաեւ տոմսի վրա, որպեսզի այն այլ անձի կողմից չօգտագործվի:
Բաբայանը նաեւ հայտնեց, որ առաջարկել են, որպեսզի յուրաքանչյուր կենսաթոշակառու յուրաքանչյուր թատրոնում հնարավորություն ունենա դիտելու տարեկան հինգ ներկայացում:
Ավելի վաղ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարությունից  ՀԺ-ին հայտնել էին, որ մշակույթի նախկին նախարար Լիլիթ Մակունցի եւ սոցապ նախարար Մանե Թանդիլյանի կողմից ստորագրված հուշագրում առկա է կետ, որով հրավիրատոմսեր տրամադրող ՊՈԱԿ-ը հարկվում է: Բացի այն, որ տվյալ թատրոնը կարող է ներկայացման տոմսերի կեսն անվճար տրամադրել նախարարությանը, տոմսերը նաեւ հարկվում են, ինչը ՊՈԱԿ-ների տնօրենների մոտ դժգոհության տեղիք է տվել:
Սակայն Ռուբեն Բաբայանը վստահեցրեց, որ նման բան գոյություն չունի, հրավիրատոմսեր տրամադրելիս թատրոնները չեն հարկվելու: Այնուամենայինիվ, նա նկատեց՝ ծրագիրը մի փոքր ավելի լավ ուսումասիրելու եւ որոշ նրբություններ հաշվի առնելու կարիք է ունեցել, ինչը նախապես չի արվել: Հետագայում, որպեսզի ավելի արդյունավետ կազմակերպվի, նրանք անում են հնարավոր բոլոր քայլերն ու ուսումնասիրում ցանկացած խնդրահարույց կետ: